officieren en 8 manschappen met twee zware mitrailleurs van 3 en 6-Dep.Bat J.) onder bevel van C.-5-Dep.Bat.J. belast met de afsluiting van de binnenstad. Omstreeks 7.30 werd op last van de B.C. de afsluiting opgeheven en het detache ment verplaatst naar de ingang van het Haagse Bos, nabij het Bezuidenhout, waar geheel 5-Dep.Bat.J. ter beschikking kwam van C.-Vg.H. Deze gaf de C.C. op dracht, zorg te dragen voor de rechtstreekse beveiliging van H.K.-Vg.H. en het Departement van Economische Zaken, alsmede voor de controle van het verkeer langs de straten in de omgeving. Aan deze opdracht werd voldaan. x) 7-Dep.Bat.J. Ook deze compagnie was naar het Haagse Bos verplaatst, waar zij tot 13.00 in rusttoestand ter beschikking bleef. Op laatstgenoemd tijdstip ontving de C.C. opdracht van C.-Vg.H., per auto af te marcheren naar Scheveningen en zich aldaar onder de bevelen te stellen van C.-G.B.Gr. 1-4 Dep.Bat. Om 8.30 ontving de C.C. van de B.C. opdracht, af te marcheren naar het spoor wegviaduct over de Laan van Nieuw Oosteinde en, in samenwerking met de aldaar reeds aanwezige troepen, dit viaduct veilig te stellen. De C.C. voerde deze opdracht uit door detachementen te plaatsen op de Laan van Nieuw Oosteinde, 400 m Z.O. van het viaduct, alsmede op stratenkruispunten ter weerszijden daarvan. 2-4 Dep.Bat. Ingevolge bevel van de B.C. marcheerde de compagnie om 9.00 af naar het Haagse Bos. De sterkte bedroeg 2 officieren, 2 vaandrigs, 10 onderofficieren en 136 man (1 sergeant, 1 korporaal en 11 man verleenden militaire bijstand aan de politiepost Rijswijkse weg). Per man waren 40 patronen uitgereikt. Over mitrail leurs werd niet beschikt. Na de door C.-Vg.H. bevolen opstelling nabij de Bezuidenhoutse weg te hebben ingenomen, ontving de C.C. om 22.15 bevel, af te marcheren naar het Korte Voorhout en zich aldaar ter beschikking te stellen van de commissaris van politie. Ter plaatse aangekomen nam de compagnie deel aan het afsluiten van de binnen stad. 3-4 Dep.Bat. Deze compagnie had dienstplichtigen (op 1 April onder de wapenen gekomen) in opleiding voor de bediening van zware mitrailleurs, pag. en verbindingsmate- rieel en bestond uit 3 officieren, 14 onderofficieren, 2 korporaals en 195 man. Er waren slechts geweren en karabijnen beschikbaar; de zware mitrailleurs waren op 8 Mei afgestaan aan 6-4 Dep.Bat. en de pag. vuurmonden waren op diezelfde dag naar het veldleger gezonden. 169 i) Een deel van 5-Dep.Bat.J. vertrok omstreeks 11.00 op bevel van C.-Vg.H. naar Wassenaar (zie blz. 159).

NIMH | 1954 | | pagina 187