In de morgen van 10 Mei stelde de C.C., op verzoek van C.-164 Bt.Lu.A., wiens batterij in de nabijheid in stelling stond, 70 man te zijner beschikking voor hulpverlening bij de aanvoer van munitie. Tijdens het verrichten dezer werkzaam heden werd één soldaat gewond door mitrailleurvuur uit een vijandelijk vliegtuig. De C.C. deed, ter beveiliging van de batterij, de spoorlijn 's-Gravenhage - Leiden bezetten vanaf het viaduct over de spoorbaan 's-Gravenhage - Utrecht tot 100 m noord van het viaduct over de Laan van Nieuw Oost Indië, terwijl hij de wegen, leidende van Voorburg naar 's-Gravenhage, deed versperren en contro leren. In de omgeving werden enige huiszoekingen verricht. De compagnie is tot 14 Mei ter plaatse gebleven. Kort voor de komst van 3-4 Dep.Bat. was in de morgen van 10 Mei op de Laan van Nieuw Oost Indië nabij het viaduct een auto beschoten, waardoor de inzitten den (een Nederlandse kapitein en een korporaal) gedood waren. Een ter plaatse ingesteld onderzoek bracht in deze zaak geen licht. 6-4 Dep.Bat. Bij deze compagnie, ter sterkte van 2 officieren, 18 onderofficieren en 78 korpo raals en soldaten, waren op 10 Mei vier zware mitrailleurs met bedieningspersoneel (4 onderofficieren en 24 man) ingedeeld voor de afsluiting van de binnenstad. Om 8.30 vertrokken op bevel van de B.C. 2 vaandrigs, 2 onderofficieren en 22 man, bewapend met pistolen en geweren, naar het A.H.K. voor een bewakings opdracht. De rest der compagnie bleef in en nabij de oorlogskazerne. 7-4 Dep.Bat. De C.C. marcheerde omstreeks 9.30 met alle beschikbare manschappen (on geveer 60) op last van de B.C. af naar H.K.-Vg.H. Eerst in de avond ontving hij van C.-Vg.H. opdracht, een 30-tal manschappen onder een officier naar het militaire hospitaal te zenden, teneinde Duitse krijgs gevangenen van daar naar de gevangenis te Scheveningen over te brengen. 5-2 Dep.Bat. Om 20.00 ontving de C.C. de mededeling van het A.H.K., dat de compagnie als 2 Dep.C.B.T. onder het rechtstreekse bevel van C.-Vg.H. werd gesteld. Om 22.30 werd namens deze de opdracht ontvangen, de Bosjes van Poot van Duitse parachutisten te zuiveren. Aangezien de O.L.Z. om 23.45, vlak voor de afmars, het gereed houden van de compagnie gelastte voor vervoer naar elders, zond de C.C. aanvankelijk slechts twee sectiën naar de Bosjes van Poot. Na opheldering van het misverstand volgde de rest. 5-13 Dep.Bat. Deze compagnie stond als 13 Dep.C.B.T. ter beschikking van de O.L.Z. en 170

NIMH | 1954 | | pagina 188