moest worden uitgegraven en gereinigd, liet het zich aanzien, dat met het vormen van het volledige detachement nog wel enige tijd zou zijn gemoeid. De Det.C. liet daarom de aanwezige commandanten van 2-3-Dep.Cav., het Pel.paw. en het M.E. reeds met het beschikbare personeel en materieel afmarcheren. Omstreeks 6.00 waren in het Haagse Bos nabij kruispunt Benoordenhoutse weg (kunstweg 's-Gravenhage-Wassenaar) en Van Alkemadelaan verenigd: 2-3-Dep. Cav. (waaraan toegevoegd twee sectiën tp. en twee sectiën zware mitrailleurs) ter sterkte van 180 man, een Pel.paw. en het M.E. a drie sectiën zware mitrailleurs. Korte tijd later voegden zich nog daarbij 2 officieren en ongeveer 200 huzaren, vervoerd op trekkers. C.-2-3-Dep.Cav. nam het geheel onder zijn bevel. Tussen 6.00 en 7.00 werden, op last van C.-Vg.H., detachementen, elk van ongeveer 100 man, gezonden naar H.K.-C.-Lvd. en naar het spoorwegviaduct over de Laan van Nieuw Oost Indië, terwijl C.-2-3-Dep.Cav. met de rest van het detachement (echter zonder de pantserwagens en de zware mitrailleurs) naar het spoorwegviaduct in de weg 's-Gravenhage-Wassenaar werd gezonden met op dracht de wegen naar Wassenaar te versperren en af te sluiten. Alvorens af te marcheren, stelde de E.C. het Pel.paw. en de zware mitrailleurs onder de bevelen van C.-M.E. De verschillende gedeelten van het detachement kwamen te bestemder plaatse aan en voerden de hun verstrekte opdrachten uit. Sectie 6 veld van 2-1 Dep.B.A. De drie stukken dezer sectie werden omstreeks 6.00, op last van C.-I Dep.B.A., naar het Nassauplein gezonden, waar zodanige stellingen werden betrokken dat de Javastraat, de Laan Copes van Cattenburch en het Alexanderveld door vuur konden worden bestreken. In de avond, omstreeks 17.00, werd de sectie, onder achterlating van één stuk, op bevel van C.-Vg.H. naar Rijswijk vervoerd en daar ter beschikking gesteld van C.-I Div. Het achtergelaten stuk werd naar het kamp Waalsdorp vervoerd en daar ingezet in de duinstelling. Ook de volgende onderdelen traden op 10 Mei te 's-Gravenhage op. Res.G.C.Gr. Deze compagnie, ter sterkte van 4 officieren, 14 onderofficieren en 125 korpo raals en soldaten, was sinds de avond van 7 Mei belast met de directe beveiliging van het Paleis Huis ten Bosch, waar de Koninklijke Familie verblijf hield. Op 9 Mei was de legering der compagnie door H.M. de Koningin geïnspecteerd. In de nacht van 9 op 10 Mei waren in verband met de ernstige toestand extra posten rondom het paleis uitgezet. De 8 lichte mitrailleurs waarover de compagnie beschikte, kwamen in de ochtend van 10 Mei, toen al spoedig vijandelijke vlieg tuigen laag over het paleis vlogen en meermalen (overigens zonder slachtoffers te maken) mitrailleurvuur afgaven, in actie, en met succes. Omstreeks 4.30 werd een Duits toestel zodanig getroffen, dat het brandend neerstortte. C.-Res.G.C.Gr., zich bewust van zijn grote verantwoordelijkheid, achtte, toen 172

NIMH | 1954 | | pagina 190