hem berichten bereikten omtrent het afwerpen van Duitse valschermtroepen bij Leidschendam en Voorburg (dus op slechts 3 km afstand van het Huis ten Bosch), de veiligheid van het Koninklijk Gezin in ernstig gevaar en vroeg om versterking. Toen echter in de loop van de morgen de vijandelijke luchtactie boven het paleis een einde nam, vertrok de Koninklijke Familie omstreeks 11.00 naar het Paleis Noordeinde, waarheen ook Res.G.C.Gr. werd verplaatst, waarna zij opnieuw de bewaking op zich nam. Ook hier werd door de lichte mitrailleurs enige malen gevuurd op vliegtuigen. Delen van 3 R.H. Van dit onder C.-I L.K. staande regiment ontvingen het 5e en 6e Eskadron te Bloemendaal reeds tussen 6.00 en 7.00 van hun regimentscommandant bevel, zo spoedig mogelijk zelfstandig af te marcheren naar 's-Gravenhage (Haagse Bos) en zich aldaar ter beschikking te stellen van C.-Vg.H. 5-3 R.H. marcheerde met veiligheidsmaatregelen via Overveen-Aerdenhout- Vogelenzang-De Zilk-Noordwijk Binnen naar Katwijk aan den Rijn. Tussen beide laatstgenoemde plaatsen onderging het eskadron een vliegeraanval, welke echter geen verliezen veroorzaakte. De voorgenomen mars over Katwijk aan den Rijn-Wassenaar kon echter niet worden uitgevoerd, daar zuid van Katwijk gevochten werd. Het eskadron reed daarom via Oegstgeest, Leiden en Voorschoten naar 's-Gravenhage, waar de E.C. zich omstreeks 16.00 meldde bij C.-Vg.H. Om 18.30 vertrok het Esk. (min 3e Peloton) op bevel van C.-Vg.H. naar de duinstrook tussen Ruigenhoek en Pompstation (zie blz. 166), waar het een op stelling front noord innam. Het 3e Peloton bleef ter beschikking van C.-Vg.H. 6-3 R.H. was omstreeks 8.00 vóór 5-3 R.H. uit Bloemendaal afgemarcheerd en volgde dezelfde route als dat eskadron. Omstreeks 14.00 te 's-Gravenhage aangekomen, ontving de E.C. om 16.00 opdracht naar Wassenaar te gaan, daar het gebouw van de radio luchtwachtdienst te ontzetten en vervolgens de vijand bij de Watertoren te vernietigen. Na aankomst te Wassenaar bleek al spoedig, dat de geïnfiltreerde vijand reeds was verdreven. Het Esk. werd door C.-l R.H.M. belast met de bewaking en afsluiting van de autoweg ter hoogte van Den Deijl. 3 en 4-3 R.H. marcheerden omstreeks 10.00 uit Bloemendaal naar 's-Graven- hage af. Omstreeks 17.00 gelastte C.-Vg.H. de afmars van 3-3 R.H. naar Zoetermeer en 4-3 R.H. naar Pijnacker, ter versterking van de daar aanwezige eigen troepenonder delen (te Zoetermeer I Vl.A. en I Z.S.A.; te Pijnacker I P.A.). De eskadrons kwamen zonder moeilijkheden te bestemder plaatse aan, waarna zij deel namen aan enige zuiveringsacties. Van de gemotoriseerde onderdelen van 3 R.H., welke omstreeks 10.00 naar 's-Gravenhage vertrokken, werden het Pel.pag. en de S.Mr. ter beschikking ge steld van C.-I Div. te Rijswijk (zie blz. 104). 173

NIMH | 1954 | | pagina 191