misverstand was opgehelderd, trok de eigen infanterie binnen (zie hierna). Bij de batterijen van L.A.D. Delft waren per vuurmond 300 schoten aanwezig, terwijl ieder geweerdragende over slechts 5 patronen beschikte. De commandant zond dan ook reeds in de ochtend auto's naar het Kruithuis om munitie te halen, doch daarvan viel één omstreeks 6.00 in handen van de vijand, die tussen het Kruithuis en de stad bleek te zijn doorgedrongen. Geen der andere auto's slaagde er in het Kruithuis te bereiken. Door alle batterijen van L.A.D. Delft is desondanks druk gevuurd en meer malen met succes. Menig vijandelijk vliegtuig werd tot landen gedwongen of, na landing, verhinderd om weder op te stijgen. We vermeldden reeds, dat de Batterij Rotterdamse weg in de loop van de ochtend helaas in vijandelijke handen viel en dat de Batterij Noord vrijwillig werd ont ruimd in verband met haar ligging tussen eigen en vijandelijke troepen (zie blz. 47). De overige drie batterijen bleven volledig bezet. Tegen 17.00 ontving C.-VI Dep.Inf. van C.-Vg.H. opdracht, met de depot troepen die in de zuidrand van Delft waren opgesteld op te rukken in de richting van Rotterdam, teneinde de verbinding met de eigen troepen aldaar tot stand te brengen en het verkeer langs de nieuwe weg Delft - Rotterdam veilig te stellen. Tevens berichtte C.-Vg.H., dat een Pel.paw. van Dep.Cav. naar Delft zou worden gezonden en aldaar ter beschikking kwam. C.-VI Dep.Inf. besloot, gelet op de naar zijn mening te verwachten vrij sterke weerstand en het reeds gevorderde uur, de eerst te bereiken lijn op korte afstand van Delft te houden, en bepaalde als zodanig de lijn Kruithuis - Oude Laan - Molensloot, ongeveer 800 m verwijderd van de Z.O.rand van Delft. In deze lijn moest naar rechts verband worden opgenomen, waarna naar de 1250 m verder gelegen lijn Electrisch gemaal-Karitaatbrug zou worden opgerukt. Als voorlopig einddoel werd de lijn Voetveer-kunstweg naar Akkersdijkse Polder (Akkers- dijkseweg) aangewezen. Rechts zou 3 Dep.Bat., links 6 Dep.Bat. aanvallen. Scheidingslijn: 300 m oost van en evenwijdig aan de oude Rotterdamse weg. Het tijdstip van de opmars zou nader worden bekend gemaakt en aan elk bataljon werd de steun van een pantserwagen toegezegd. C.-3 Dep.Bat. gaf, blijkens zijn bevelen-registet, om 17.15 aan Cn le, 3e en 4e Comp. van zijn bataljon de aanwijzing, dat op zijn nader bevel in zuidelijke richting zou worden opgerukt en dat de opmars zou worden gesteund door twee pantser wagens, zware mitrailleurs en artillerie. J) Wanneer we nu nagaan waar de drie genoemde compagnieën van 3 Dep.Bat. zich om 17.15 bevonden, dan zien we, dat alleen de le Comp. (versterkt met de sectie kaderopleiding van de 5e Comp.) en de 4e Comp. (versterkt met de 3e Sectie van de 2e Comp.) zich in het voor 3 Dep.Bat. aangewezen vak bevonden, terwijl 178 Dit laatste zal wel door C.-VI Dep.Inf. aan de B.Cn zijn medegedeeld, hoewel zulks niet in het verslag van de Dep.C. wordt vermeld. Gedoeld wordt hier onder meer op de steun van II-2 R.A., in stelling Z.W. van Rijswijk.

NIMH | 1954 | | pagina 196