de 3e Comp. (versterkt met de 2e en de 4e Sectie van de 2e Comp.) opgesteld was in de omgeving van de Pauwbrug en het viaduct in de nieuwe weg, dus in het vak van 6 Dep.Bat. Voor 3-3 Dep.Bat. is dan ook blijkbaar de aanvankelijk gegeven opdracht later ingetrokken, want om 17.56 gelastte C.-3 Dep.Bat., nadat C.-le Comp. en C.-4e Comp. hun gereedstelling hadden gemeld, dat deze beide compagnieën de aanval om 18.00 moesten inzetten. C.-6 Dep.Bat. vermeldt in zijn verslag niets omtrent door hem gegeven bevelen en volstaat met de mededeling dat het voorwaarts gaan „maar moeilijk ging van wege het vlakke terrein en het vijandelijk mitrailleurvuur alsook door het invallen van de duisternis". Van dit bataljon kwamen de 3e, 6e en 7e Compagnie, alle opgesteld in de zuid rand van Delft binnen het aangewezen vak, in aanmerking om deel te nemen aan de opmars, maar blijkens de gevechtsberichten dezer onderdelen heeft de 3e Comp. volstaan met het verlenen van vuursteun aan 3 Dep.Bat., is de 6e Comp. ter plaatse gebleven en is alleen de 7e Comp. (ter sterkte van slechts 50 man en zonder automatische wapenen) over een frontbreedte van 300 m opgerukt, doch slechts over een zeer kleine afstand, waarna zij weer op haar uitgangsstelling terugtrok. In feite zijn van het gehele VI Dep.Inf. om 18.00 slechts voorwaarts gegaan: west van de Schie, de onder C.-1-3 Dep.Bat. geplaatste sectiën, zijnde twee sectiën van zijn compagnie, benevens de sectie kaderopleiding van 5-3 Dep.Bat., en oost van de Schie één sectie van 4-3 Dep.Bat. en de bij deze compagnie ingedeelde 3e Sectie van 2-3 Dep.Bat. Bij C.-1-3 Dep.Bat. meldde zich kort voor 18.00 de commandant van een tweetal pantserwagens. Hij deelde mede, dat zijn wagens niet konden oprukken, aangezien zij voorzien waren van luchtbanden. x) C.-1-3 Dep.Bat. wees daarop als opstellingsplaats aan, de samenkomst van de Abtswoudse weg met de Schieweg, vanwaar uit de voorwaartse beweging der compagnie met vuur moest worden gesteund. Vervolgens rukte de compagnie op met één sectie langs de Schieweg en één sectie langs de spoorbaan. Om 19.30 wierpen enige Duitse vliegtuigen een paar bommen af boven de zuidrand van Delft, waardoor verwarring ontstond en de achterste sectiën der compagnie er niet toe te brengen waren verder op te rukken. Omstreeks 20.30 bereikte de linker voorsectie het Kruithuis, waar de patrouille van de T.H.C. werd aangetroffen. Beide voorsectiën zetten vervolgens de opmars voort tot 22.00. Op dat uur bleek het verband met de troepen oost van de Schie geheel verloren te zijn, waarin de C.C. aanleiding zag de voorwaartse beweging stop te zetten en de linker voor sectie terug te doen gaan naar het Kruithuis. Oost van de Schie was intussen het volgende gebeurd. Reeds sinds het einde van de middag bevonden zich twee sectiën van 4-3 Dep. 179 1) Waarom ze daardoor niet konden oprukken is niet duidelijk. Vermoedelijk werd bedoeld dat spoedig treffers in de banden konden worden verwacht.

NIMH | 1954 | | pagina 197