Maar bovendien had dit overal boven Nederland afgegeven vuur ten gevolge, dat vermenging optrad der luchttransporten en daardoor verbreking der tactische verbanden. Zo landden delen van 6 en 8-II-65 R.I. op vliegveld Valkenburg in plaats van op vliegveld Ypenburg. In de onmiddellijke nabijheid van de landingsplaatsen viel nog een aantal toe stellen ten offer aan het vuur der luchtdoelartillerie, en tenslotte werden de grootste verliezen geleden op de vliegvelden zelve, vooral door artillerievuur. Het geringe succes der luchtlandingen wordt van Duits standpunt toegeschreven aan afwezigheid van het element der verrassing en overigens aan de hierna naar voren gebrachte oorzaken. De sectie valschermjagers werd om 4.50 te ver zuid van het vliegveld afgeworpen, zodat de om 5.20 op het veld landende delen van 11-65 R.I. (Staf en 5e Comp.) zelf de Nederlandse verdedigers moesten elimineren, waarin zij ten koste van vrij zware verliezen slaagden. Doordat ook de vliegtuigbemanningen hun onder vuur liggende toestellen verlieten en met hun mitrailleurs aan het vuurgevecht deel namen, waarbij zij verliezen leden, konden slechts enkele vliegtuigen weder op stijgen. De aanwezigheid van de toestellen op het kleine vliegveld had ten gevolge, dat van de voor Ockenburg bestemde onderdelen nog slechts het eskadron wielrijders (min twee sectiën) kans zag daarop te landen. 7-II-65 R.I. en 13-111-65 R.i. konden dit niet meer en werden op het vliegveld Waalhaven aan de grond gezet. Op het strand en in de duinen zuid van Kijkduin landden in de loop van de morgen C.-22 Div. en delen van St.-22 Div., van St.-11-22 R.A., van Vbd.A.-22 Div., van een sectie motorordonnansen, van 13-111-47 R.I. en van de sectie pioniers van 3-22 Pionierbataljon, die alle op Ypenburg hadden moeten landen, maar daartoe geen kans meer zagen. Al deze verspreide groepjes wisten zich in de loop van de dag in de bossen van de landgoederen Ockenburg en Ockenrode, zuid van het vliegveld, te verzamelen en zich daar ter verdediging in te richten. Groepen van de 3e Compagnie van het 2e Regiment valschermjagers, die abu sievelijk in plaats van bij Ypenburg N.O. van Hoek van Holland waren afge sprongen, wisten zich ook naar het landgoed Ockenrode door te slaan, zodat de totale sterkte daar tenslotte opliep tot ongeveer 200 man. Ypenburg e.o. De le, 2e en 4e Comp. van I-2e Regiment valschermjagers waren eveneens te ver zuidelijk afgesprongen, zodat, evenals op Ockenburg, de strijd tegen de vlieg veldverdedigers in eerste instantie moest worden gevoerd door de eerst landende echelons. Deze leden echtei uiterst zware verliezen. 183 OCKENBURG E.O. i) Van de 13 landende transportvliegtuigen, die delen van St.-65 R.I. en 6-II-65 R.I. vervoerden, waren 11 reeds vóór de landing in brand geschoten.

NIMH | 1954 | | pagina 201