Wat tenslotte het optreden van 3 R.H. in de omgeving van Delft betreft, diene het volgende. Op 11 Mei, omstreeks 12.00, kreeg C.-3 R.H. van C.-I L.K. opdracht, zich te melden bij C.-I Div. te Rijswijk tot het ontvangen van nadere orders. De dislocatie van 3 R.H. (min 1 en 2) was op dat tijdstip als volgt. St.-3 R.H.: 's-Gravenhage. Pel.pag.: Delft. S.Mr.: Rijswijk. M.P.: Scheveningen. 3e Esk.: Zoetermeer. 4e Esk.: Pijnacker. 5e Esk.: in de duinstelling bij 's-Gravenhage, behalve één peloton dat H.K.-Vg.Holland beveiligde. 6e Esk.: sinds 11 Mei 5.00 in het Haagse Bos te 's-Gravenhage, waarheen het op bevel van C.-Vg.Holland uit Den Deijl was verplaatst. Na aankomst te Rijswijk ontving C.-3 R.H. van C.-I Div. opdracht, met zijn 3e en 4e Esk., elk verminderd met een peloton, te ageren tegen flank en rug van de Duitse luchtlandingstroepen, die de autoweg Delft-Overschie en de aan grenzende polders bezet hielden. 1-1 Bat.pag. werd te zijner beschikking gesteld. l) C.-3 R.H. begaf zich omstreeks 13.00 naar Pijnacker, na C.-l-I Bat.pag. te hebben opgedragen daarheen te volgen. Om 15.00 waren 3 en 4-3 R.H. (elk min een peloton), benevens 1-1 Bat.pag. aldaar verzameld. 2) C.-3 R.H. zond een officierspatrouille naar de Hofweg met opdracht het kruis punt Kandelaar en de Zwetbrug te verkennen, en marcheerde omstreeks 15.30 met beide eskadrons en een sectie pag. af naar Berkel en vandaar over Rodenrijs naar de ophaalbrug west daarvan, waar hij zijn cp. vestigde. 1-1 Bat.pag. (min een sectie), die naar Berkel moest volgen, marcheerde abusie velijk naar Oude Lede, geraakte daar onder vuur, maakte keert, waarbij een vuur mond verloren ging, en trok over Nootdorp naar Delft, waar de C.C. zich meldde bij C.-I Div., die hem opdroeg ter plaatse te blijven. C.-3 R.H. had intussen van de vooruit gezonden officierspatrouille bericht ont vangen, dat de vijand de Zwetbrug bezet had. Hij besloot deze brug te vermeesteren. Hij zond twee pelotons langs de Hofweg naar het kruispunt N.O. van Kande laar, één peloton langs de Zwetdijk, en enige groepen door de weilanden naar de Zwetbrug. Nadat ook nog de reserve was ingezet, werd omstreeks 18.00 de Zwet brug bezet, waarbij een dertigtal Duitsers, waaronder een officier, gevangen ge nomen en ongeveer 35 Nederlandse soldaten bevrijd werden. 204 0 Deze Comp. was in de avond van 10 Mei, op bevel van C.-I Div., van Rijswijk naar Delft ver trokken, waar zij zich moest opstellen nabij „De Porceleyne Fles", waar C.-I Div. zijn cp. zou vestigen. Na aankomst bij genoemde fabriek, bleek in de nabijheid een brand te woeden, waarin C.-l-I Bat.pag. aanleiding zag elders opstelling te nemen en een ordonnans te zenden naaar C.-I Div. met de raad zijn cp. eveneens elders te vestigen. Deze ordonnans kwam in de ochtend van 11 Mei terug met de mededeling, dat C.-I Div. zijn St.K. te 's-Gravenhage weer had betrokken. De C.C. meende in de geest van zijn D.C. te handelen door met zijn compagnie eveneens terug te keren naar Den Haag en zich daar bij de D.C.,te melden. Na aankomst aldaar kreeg hij bevel naar Rijswijk te gaan, waarheen C.-I Div. zich intussen had begeven. Om 13.00 werd de compagnie aldaar ter beschikking gesteld van C.-3 R.H. 2) De beide mankerende pelotons van 3 en 4-3 R.H. bevonden zich respectievelijk te Stompwijk en te Oude Lede.

NIMH | 1954 | | pagina 222