toe te laten, met uitzondering van degenen die daar voor zaken of anderszins moesten zijn en zich daartoe voldoende konden legitimeren. Bovendien moest worden opgetreden tegen samenscholingen, ordeverstoringen, woelingen en der gelijke, waartoe onmiddellijk van de vuurwapenen gebruik moest worden gemaakt. C.-2-4 Dep.Bat. vestigde zijn cp. in de politiepost aan de Prinsestraat. Aflossing voor de wachten was niet beschikbaar, zodat zij dag en nacht in actie waren. L) Om 3.30 liet C.-Vg.Holland, naar aanleiding van de ingekomen meldingen omtrent het landen van een honderdtal valschermjagers bij de Bosjes van Poot (waarheen hij reeds omstreeks middernacht 5-2 Dep.Bat. had gedirigeerd), 6-3 R.H., 2-1 R.H.M. en M.E.-l R.H.M. uit Wassenaar aantrekken naar het Haagse bos, waardoor hij aldaar de beschikking verkreeg over een snel verplaatsbaar detachement als reserve. Ook 7-13 Dep.Bat. werd, op verzoek van C.-Vg.Holland, door C.-R.Gr. omstreeks dat tijdstip naar het Haagse bos gezonden. Om 9.00 zond C.-13 Dep.Bat. een groep van zijn le Comp. naar het Zuiderpark, waar een vliegtuig zou zijn geland. Er werd geen vliegtuig aangetroffen. Om 9.50 zond C.-5-2 Dep.Bat., op verzoek van de militaire politie, twee tirail- leurgroepen naar de omgeving van de begraafplaats Eik en Duinen, waar geschoten zou worden; bij aankomst aldaar werd niets bijzonders waargenomen. Omstreeks 10.00 ontving C.-6-2 Dep.Bat. van zijn B.C. opdracht, stelling te nemen op het kruispunt Soestdijksekade en Venendaalkade, waarheen een vijande lijke afdeling zou oprukken; ook dit bericht bleek van elke grond ontbloot. Tegelijkertijd werden patrouilles van 1 en 2-13 Dep.Bat. naar de Escamppolder, het Zuiderpark en het Vaillantplein gezonden, eveneens zonder enig resultaat. Omstreeks 11.00 ontving C.-Vg.Holland van de Garn.C. bericht, dat in de 's-Gravenzandelaan en omgeving ernstige ordeverstoringen plaats vonden en dat uit verschillende woningen vuur werd gebracht op Nederlandse militairen. 2) Teneinde te beletten dat vijandige elementen uit die omgeving zouden door dringen naar de binnenstad, deed C.-Vg.H. telefonisch de volgende opdracht toekomen aan C.-4 Dep.Bat.Gr., wiens compagnie reeds om 10.00 uit Wassenaar was teruggekeerd in haar legeringsgebouw in het Kortenbosch, om een welver diende rust te genieten. De juist ter ruste gegane manschappen werden gewekt en korte tijd daarna waren de bruggen bezet. De compagnie bleef tot de capitulatie op 14 Mei ter 207 „Bezet bruggen Vaillantplein, Prinsegracht, Loosduinsche weg, Waldeck Pyrmontkade, Hem- sterhuisstraat, Noordwal en alle tusschengelegen toegangswegen. Wacht versterken". 1) Eerst op 13 Mei werd toestemming verleend de manschappen des nachts gedurende twee a vier uur te laten rusten en daartoe de sterkte der wachten met 1/3 te verminderen. 2) De luitenant, S.C. van de 2e Sectie van 4 Dep.Bat.J., die om 6.00 van de Garn.C. opdracht had gekregen zich met zijn sectie naar het legeringsgebouw in de 's-Gravenzandeiaan te begeven teneinde daar te rusten, vermeldt in zijn verslag: „Aldaar aangekomen, bleken in de buurt ernstige ongeregeldheden te zijn en werden onze militairen herhaaldelijk vanuit de huizen beschoten Een enkele maal werd teruggeschoten, doch meestal was niet na te gaan van waaruit op militairen geschoten werdIn enkele gevallen werden huizen binnengedrongen, van waaruit vermoedelijk gevuurd werd. Enige verdachte personen werden per gevorderde auto naar de (oude) Alexander- kazerne gebracht, teneinde aldaar te worden verhoord en eventueel te worden vastgehouden

NIMH | 1954 | | pagina 225