De rest van het detachement onder de toegevoegde kapitein bleef, op bevel van C.-Vg.Holland, ter beveiliging van het hoofdbureau aldaar achter tot 12 Mei omstreeks 8.00, waarna het eveneens naar het H.K.-Vg.Holland werd terugge nomen. Tijdens de nacht van 11 op 12 Mei werden in de onmiddellijke omgeving van het hoofdbureau op de Laan Copes van Cattenburch twee personen (die later bleken te zijn een lid van de Haagse burgerwacht en een agent van politie), die niet onmiddellijk voldeden aan de sommatie halt te houden, door militaire posten neergeschoten. In de avond van 11 Mei werd door een pantserwagen van het 4e Peloton van 2 Esk.paw. nog gepatrouilleerd langs de Suezkade e.o. Tijdens deze rit bracht de wagencommandant enig kanonvuur uit op een huis in een zijstraat, waaruit ge schoten zou zijn. De in de voormiddag van 11 Mei bij C.-Vg.Holland ingekomen meldingen, gepaard aan het plan tot zuivering van het duinterrein tussen 's-Gravenhage en Katwijk door drie bataljons onder C.-20 R.I., waardoor de bezetting van de duin stelling N.O. van de stad zonder bezwaar kon worden verminderd, gaf C.-Vg. Holland aanleiding tot het geven van verschillende opdrachten aan C.-I Dep.Inf. Zo kreeg laatstgenoemde om 13.15 bevel, een volledige compagnie steeds mars vaardig te houden voor inzet op nader bevel. Hiertoe wees C.-I Dep.Inf. aan: 2-Dep.Bat.Gr., welke compagnie in de duinstelling weid afgelost door de sectie van 1-17 Dep.Bat., waarover C.-I Dep.Inf. als reserve beschikte. 2-Dep.Bat.Gr. werd opgesteld op de Waalsdorperweg tussen het kamp en de spoorwegovergang, waarheen tevens autobussen van de H.T.M. werden aan getrokken. Enige tijd later volgde van C.-Vg.Holland de opdracht voor verplaatsing der compagnie naar de zuidrand van het Haagse bos, waar omstreeks 17.00 een op stelling werd ingenomen langs de Laan van Nieuw Oost Indië tussen de Benoor- denhoutseweg en de Bezuidenhoutseweg, front N.O. Kort voor de aankomst van 2-Dep.Bat.Gr. aldaar, had 7-13 Dep.Bat. op bevel van C.-Vg.Holland een zuiveringsactie in het Haagse bos uitgevoerd, op grond van ingekomen meldingen omtrent de aanwezigheid van parachutisten aldaar. Tijdens deze actie werd nergens vijand vastgesteld. Omstreeks 14.20 gelastte C.-Vg.Holland, die intussen door C.-I Dep.Inf. was ingelicht omtrent de aankomst in de duinstelling van delen van 111-12 R.I. en 111-16 R.I., het vormen en verzamelen van drie recrutencompagnieën nabij het kruispunt Waalsdorperweg - Alkemadelaan, waar zij als reserve beschikbaar moesten blijven. 211 van het Stafkwartier I Legerkorps, op het eveneens ontvangen bericht van de aanwezigheid van parachutisten in de Schev. Boschjes, militairen aldaar een onderzoek instelden en de militairen van mijn sectie en van dit Stafkwartier op elkander hadden geschoten in de meening met parachu tisten te doen te hebben; niemand was tijdens dit schieten gewond. Verder is de omgeving van hotel „Promenade" doorzocht, doch bijzonderheden deden zich hierbij niet voor. Hierna heb ik mij, met mijn verzamelde sectie, naar H.K. Vesting Holland begeven".

NIMH | 1954 | | pagina 229