C.-I Dep.Inf. gelastte daarop de vorming van twee compagnieën uit Dep.Bat. Gr. en één compagnie uit Dep.Bat.J. De drie gevormde compagnieën waren om 16.00 in kamp Waalsdorp, waar de middagmaaltijd werd gebruikt, waarna om streeks 17.00 door C.-Vg.Holland de verplaatsing naar het Malieveld werd gelast. Aangezien het aantal beschikbare autobussen onvoldoende was om alles in één slag te vervoeren, werd het omstreeks 18.50, voordat het geheel (verminderd met 1-Dep.Bat.Gr.) op het Malieveld verzameld was. Aldaar bevonden zich toen: 3-Dep.Bat.Gr., Det.-I.S.S. en 1, 2, 3, 6-Dep.Bat.J., terwijl 2-Dep.Bat.Gr. nog in het Haagse bos aan de Laan van Nieuw Oost Indië was opgesteld. De totale sterkte dezer depotonderdelen bedroeg 44 officieren, 69 onderoffi cieren en 705 korporaals en manschappen. Buiten de persoonlijke bewapening werd slechts beschikt over 3 lichte en 14 zware mitrailleurs en 1 mortier van 8. 2) C.-I Dep.Inf., C.-Dep.Bat.Gr. en C.-Dep.Bat.J. waren ter plaatse. De duinstelling bleef nog slechts bezet door 1-17 Dep.Bat., Det.-I-Dep.B.A., Det.-2-Dep.Cav., Ie Sectie van 4-Dep.Bat.J., Det.-5, 6-Dep.Bat.Gr. (twee sec tiën) en 5-3 R.H. (min een peloton), dat van 13.30 tot 18.00 op bevel van C.-Dep. Cav. in het voorterrein verkenningen had verricht. 3) Het bevel over deze onder delen werd van toen af in feite gevoerd door de Garn.C. Enige tijd na aankomst van 11-20 R.I. bij het Pompstation (zie blz. 220), ontving de B.C. een schriftelijk bevel van C.-Vg.Holland om met zijn gehele bataljon terug te keren naar het Bezuidenhout. Tijdens de terugmars langs de Alkemade- laan klonken af en toe geweerschoten, waarin de B.C. aanleiding zag enige huizen en een plantsoen te doen doorzoeken. Na aankomst bij H.K.-Vg.Holland kreeg C.-II-20 R.I. opdracht, in aansluiting aan 2-1 R.H.M. op de Laan van Meerdervoort, met 1, 2-II-20 R.I. de binnenstad af te sluiten door het bezetten van de kring Laan van Meerdervoort - Javastraat - Koninginnegracht - Prinsessegracht - Muzenstraat - Kalvermarkt - Grote Markt straat - Prinsegracht - Lijnbaan - KI. Veenkade - Conradkade. Deze kring viel langs Koninginnegracht (gedeeltelijk), Prinsessegracht, Kalver markt en Grote Marktstraat samen met de „kleine kring", welke ook reeds bezet was door 2-4 Dep.Bat. in samenwerking met de gemeentepolitie, zodat daar grote kans bestond op verwarring. 212 Deze compagnie, waarvan reeds sinds 10.00 twee tirailleurgroepen onder een officier naar Meyendel waren gezonden, werd omstreeks 17.00 ter beschikking gesteld van de Garn.C., op wiens last zij verplaatst werd naar de nieuwe Alexanderkazerne en later naar Klein Zwitserland en het kruispunt van Alkemadelaan-Pompstationsweg. 2) Omstreeks 20.30 werd 1-Dep.Bat.J., versterkt met een sectie zware mitrailleurs van 11-20 R.I., op bevel van C.-Vg.Holland per autobus naar Rijswijk gezonden, aangezien Z.O. van de Hoornbrug parachutisten zouden zijn. Hoewel geen vijand werd vastgesteld, bleef de compagnie te Rijswijk. 3) Omtrent deze verkenningen vermeldt de E.C.: „Tijdens deze verkenningen kon van den vijand niets bijzonders gemeld worden. Wel bleek echter, dat de in de omgeving van Meyendel aanwezige troepencommandanten en ondercommandanten weinig of geen contact met elkaar hadden, zoodat de uitgezonden verkenningspatrouilles veelal voor vijand werden aangezien en bij herhaling door eigen partij werden beschoten".

NIMH | 1954 | | pagina 230