Alvorens het verdere verloop van deze opmars te behandelen, dient thans eerst het gebeurde bij 1-1 R.I. en 1-4 R.I. te worden beschreven. Omstreeks 4.15, bij het aanbreken van de dag, werd het nog in volledige rust verkerende 1-1 R.I. van verschillende kanten onder krachtig mitrailleurvuur ge nomen. De B.C., die in de mening verkeerde dat zijn troepen abusievelijk het vuur op elkander hadden geopend, verliet de woning waar hij zijn cp. had gevestigd, roepende „niet schieten, eigen troepenen liet door een hoornblazer het signaal ophouden met vurenblazen. Het vuur hield aan en de vijand, die temidden van het bataljon doorgedrongen bleek te zijn, wierp met handgranaten. De verwarring was onbeschrijflijk. In een ondeelbaar ogenblik waren de B.C., C.-2e Comp. en een twintigtal manschappen gedood en een groot aantal gewond. Alle leiding ontbrak, weerstand werd nauwelijks geboden en vrijwel ieder trachtte door de vlucht of door overgave het vege lijf te redden. Negen officieren, waaronder C.-M.C., C.-l Bt.6 veld en C.-4 Bt.6 veld, twee vaandrigs en ongeveer 300 overige onderofficieren en manschappen gaven zich aan de Duitsers over. Al het materieel van de M.C. en van de sectie van 4 Bt.6 veld viel in 's vijands handen. 1 Bt.6 veld (zonder de Bt.C.) en de bataljonsgevechtstrein wisten de eigen troepen te Wassenaar te bereiken. In de loop van de dag kwam daar ook nog een aantal officieren, onderofficieren en manschappen van het bataljon aan. Wd.C.-2-I-4 R.I., die met zijn beide sectiën aanvankelijk nog nabij de samen komst van Katwijkse weg en Wassenaarse Slag stand had gehouden, trok omstreeks 7.00 nadat een sergeant dodelijk was verwond en de meeste zijner manschappen zich hadden aangesloten bij de vluchtenden van 1-1 R.I., eveneens op Wassenaar terug. De rest van 1-4 R.I. (min 1) had intussen bij Klein Berkheide, ongeveer 2 km noord van 1-1 R.I., de nacht doorgebracht. De B.C., die niet beter wist, dan dat zijn bataljon rechts aangeleund was aan II-9 R.I. en links aan 1-1 R.I., trachtte omstreeks 4.30 met deze bataljons verband op te nemen, maar trof geen eigen troepen aan. Bovendien bleek hem, dat C.-2e Comp. met twee sectiën zijner compagnie, benevens de sectie mortieren, zich niet bij Klein Berkheide bevonden, zodat hij slechts over 1 tirailleurcompagnie beschikte. Niettemin besloot hij de bevolen opmars naar de Wassenaarse Slag aan te vangen. Omstreeks 5.00 ging het bataljon voorwaarts met in voorste lijn de 3e Comp. rechts, en de twee sectiën van de 2e Comp. links. Daarachter volgden de Vbd.A. en de M.C. Nadat 1500 m terrein was gewonnen, werd uit zuidelijke richting vuur ont vangen en liep de voorwaartse beweging vast. De M.C. richtte ter hoogte van Groot Berkheide een vuurbasis in. Lonende vijandelijke doelen werden niet waargenomen, maar het vijandelijke vuur van mitrailleurs, mortieren en ander licht geschut hield aan, en kwam zowel uit de 227

NIMH | 1954 | | pagina 245