richting van de Wassenaarse Slag als uit de richting van Albertushof en het be dekte terrein bij Rijksdorp. Uit dit laatste bleek maar al te duidelijk, dat 1-1 R.I. zich niet links van 1-4 R.I. bevond. Omstreeks 11.00 werd verband verkregen met II-9 R.I., waarvan de B.C. liet weten, dat zijn bataljon om 14.00 de aanval op de vijand aan de Wassenaarse Slag zou inzetten. C.-I-4 R.I. besloot eveneens op dat tijdstip aan te vallen. De opmars van II-9 R.I. geschiedde intussen als volgt. Ter hoogte van strandpaal 89 werd op bevel van de B.C. halt gehouden en het bataljon ontwikkeld. De 3e Comp. werd rechtervóórcompagnie (frontbreedte 300 m) met het rijwielpad als as van beweging. Links van haar werd de le Comp. opgesteld als linkervóórcompagnie, met een frontbreedte van 250 m. Aan beide compagnieën werd een sectie zware mitrailleurs toegevoegd, terwijl de 3e Comp. tevens de beschikking kreeg over een stuk pag. van de 2e Sectie van 9 C.Pag. Daarachter werd de 2e Comp., de M.C. (min twee sectiën) en de 2e Sectie van 9 C.Pag. (min een stuk) als reserve opgesteld op het rijwielpad. In deze formatie hervatte het bataljon, omstreeks 8.00, de voorwaartse be weging. Intussen had C.-4 R.I. laten weten, dat een bataljon uit Den Haag tegelijkertijd naar de Wassenaarse Slag zou oprukken. De commandant van de sectie pag. van 4 C.Pag., die snel vooruit wilde gaan om zich op de Wassenaarse Slag te kunnen aansluiten bij 1-4 R.I., rukte, beveiligd door de voorste sectie van de 3e Comp., langs het rijwielpad op. Ook de Vbd.A. van het bataljon ging vooruit, met de bedoeling om zo spoedig mogelijk de theeschenkerij Duinoord aan de Wassenaarse Slag te bereiken, ten einde van daar uit de opstelling van het bataljon telefonisch te melden aan C.-4 R.I., die zulks had gelast. Afgezien van de troepen die het rijwielpad volgden, was het tempo van de op mars zeer langzaam. Het duinterrein was zwaar, de volledig bepakte troep was vermoeid en hongerig (er was geen ontbijt verstrekt) en de van tijd tot tijd over komende vijandelijke vliegtuigen brachten de manschappen er toe zich aan houdend te dekken. Uit Z.richting klonk mitrailleur- en geweervuur, waaruit begrepen werd dat het neven bataljon (1-4 R.I.) in gevecht was geraakt. Zonder dat vijand werd aangetroffen, naderde de voorste sectie van de 3e Comp., waarbij de Vbd.A. van het bataljon en de sectie van 4 C.Pag., omstreeks 10.00 de Wassenaarse Slag ter hoogte van hotel Duinoord. Op dat ogenblik vond op deze onderdelen een krachtige vuuroverval van ge ringe afstand plaats. Hoewel niemand was getroffen, trad een paniek in. Het vijandelijke vuur werd niet beantwoord, een deel der manschappen wierp zich ter plaatse neer en trachtte zich zo goed mogelijk te dekken; de rest vluchtte terug langs het rijwielpad. 228

NIMH | 1954 | | pagina 246