Daarbij bleek, dat II-9 R.I. geheel was opgelost en naar Katwijk aan Zee terug vloeide. Van tijd tot tijd sloegen pag. projectielen in de nabijheid van strandpaal 88 in. Ook deed C.-l-IV Dep.B.A., op verzoek van C.-4 R.I., detachementen opstellen langs de Zandlaan, ter weerszijden van de brug over de Oude Rijn te Katwijk aan den Rijn, en bij het Seminarium aldaar. Toen in de loop van de middag bleek, dat het pag. van II-9 R.I. tijdens de terugtocht verloren was gegaan, liet C.-l-IV Dep.B.A. de vier vuurmonden van 8 staal van het strand weghalen en opstellen op de belangrijkste toegangswegen naar Katwijk aan Zee. De tweede mislukte aanval op het dorp Valkenburg In de nacht van 10 op 11 Mei overwoog C.-4 R.I., op zijn commandopost te Katwijk aan den Rijn, op welke wijze hij het dorp Valkenburg door een hernieuwde aanval op 11 Mei zou kunnen vermeesteren. Hij beschikte daartoe over II-4 R.I., het zeer verzwakte III-4 R.I., een sectie mortieren, een sectie 6 veld en een sectie pag., terwijl bovendien twee afde lingen artillerie, namelijk III-2 R.A. en II-6 R.A., vuursteun zouden kunnen verlenen. Na beëindiging van de acties op 10 Mei tegen vliegveld en dorp Valkenburg, waren de infanterie-onderdelen als volgt opgesteld. Onder bevel van C.-II-4 R.I. was 3-II-4 R.I., waarbij zich had aangesloten de le Sectie van 2-1-1 R.I., opgesteld in de zuidrand van Katwijk aan den Rijn, van 100 m bewesten het tankstation aan de Wassenaarse weg tot de brug over de Oude Rijn in de weg naar Rijnsburg. De aan deze compagnie toegevoegde 3e Sectie van M.C.-II-4 R.I. stond in stelling aan de weg naar Valkenburg. De aan II-4 R.I. toegevoegde le Sectie van 4 C.Mr. bevond zich, evenals de sectie van 4 C.Pag., nabij de korenmolen, waar C.-II-4 R.I. zijn cp. had gevestigd. 1-II-4 R.I. was aan het bataljon onttrokken en als regimentsreserve nabij de cp. van C.-4 R.I. (gemeentehuis te Katwijk aan den Rijn) opgesteld. 2-II-4 R.I. was ter beschikking gesteld van C.-III-4 R.I., evenals de 2e Sectie van M.C.-II-4 R.I., terwijl de rest van laatstgenoemde compagnie (commando groep en le en 4e Sectie) door de R.C. was achtergehouden nabij diens commando post. C.-III-4 R.I. beschikte in de avond van 10 Mei, nadat stelling was genomen in de oostelijke duinrand zuid van de Watertoren, nog slechts over 75 man zijner 2e Compagnie en vier volledig bemande stukken van M.C.-III-4 R.I. Deze geringe sterkte was voor C.-4 R.I. aanleiding geweest, 2-II-4 R.I. en de 2e Sectie van M.C.-II-4 R.I. aan III-4 R.I. toe te voegen. Laatstgenoemde sectie rukte echter in de nacht van 10 op 11 Mei door een 232 0 Kader en manschappen van de oorspronkelijke vliegveldbewaking, die de eigen zijde hadden weten te bereiken, waren practisch allen ongewapend, en zodanig moreel geschokt dat zij achter waarts waren gezonden.

NIMH | 1954 | | pagina 250