Intussen was de infanterie uit haar uitgangsstelling voorwaarts gegaan. C.-II-4 R.I. bevond zich met een gedeelte van zijn staf, waarbij C.-Vbd.A., kort achter de voorste sectie. Aanvankelijk ging alles naar wens. De eerste huizen van Valkenburg werden bereikt en de voorste groepen drongen zonder verliezen door tot het gemeentehuis. Op dat ogenblik ontbrandde een krachtig vijandelijk mitrailleurvuur uit ver schillende richtingen, waartegen de aanvallers dekking zochten, zodat de voor waartse beweging tot staan kwam. Terwijl C.-II-4 R.I. aan C.-1-II-4 R.I. bevelen gaf voor het omvattend doen inzetten van een sectie tegen de zuidrand van het dorp, sloegen enige granaten op korte afstand in. 1) Dit had een paniek tengevolge. Alles vloeide terug in de richting van Katwijk aan den Rijn, aanvankelijk tot over een afstand van 500 m, waar de B.C. er in slaagde enige orde te scheppen. Toen echter bleek, dat de Duitsers nadrongen en opnieuw granaatvuur en gericht mitrailleurvuur werd ontvangen, gaf de B.C. bevel naar de uitgangsstelling terug te keren. De vijand volgde niet. II-4 R.I. had drie gesneuvelden en enige gewonden. De derde mislukte aanval op het dorp Valkenburg Reeds werd vermeld, dat C.-III Div. op 10 Mei 24.00 van C.-I L.K. bevel ontving voor het gereed houden van twee bataljons zijner divisie voor verplaatsing in noordelijke richting. De enige bataljons welke daarvoor in aanmerking kwamen, waren 111-12 R.I., dat zich sinds 21.00 te Lisse bevond, en 1-9 R.I., dat in alarm kwartieren was ondergebracht op de noordoever van het Oegstgeesterkanaal ter weerszijden van de autoweg. C.-III Div. besloot laatstgenoemd bataljon te verplaatsen naar het bedekte terrein tussen Noordwijkerhout en Noordwijk Binnen en het daar, bij het aan breken van de dag, onder de bevelen te stellen van C.-12 R.I. Op 11 Mei 00.45 werd C.-12 R.I. te Noordwijkerhout door C.-III Div. dien overeenkomstig ingelicht. In verband met de voorgenomen verplaatsing van 1-9 R.I., waardoor dus de stelling op de noordoever van het Oegstgeesterkanaal werd ontruimd, droeg C.- III Div. C.-9 R.I. op, met 3 M.C. en l-III Bat.Pag. de overgangen over het Oegst geesterkanaal te bezetten, waaraan C.-9 R.I. in de loop van 11 Mei gevolg gaf. Het autotransport van 1-9 R.I. vond in de nacht en de vroege ochtend plaats. In verband met de op 10 Mei door de O.L.Z. gelaste en intussen uitgevoerde aantrekking van bataljons van het Veldleger en het O.Fr.-Vg.H. naar Leiden en 235 0 Of deze granaten afkomstig waren van artillerie of van mortieren, staat niet vast. 1-6 R.A. (tijdelijk versterkt met 1-III-15 R.A.), in stelling in de omgeving van Oegstgeest, heeft omstreeks dit tijdstip vuur gebracht op het dorp Valkenburg e.o., en wel op last van C.-l R.I., die niet op de hoogte was van de door II-4 R.I. ingezette aanval. Het is dus mogelijk, dat dit vuur op de eigen troepen is gelegd. Daarnaast bestaat de mogelijkheid, dat men hier te maken had met Duitse mortiergranaten.

NIMH | 1954 | | pagina 253