Twee groepen kregen opdracht zich te verplaatsen naar de Mariaschool en daar een beveiligende opstelling front oost in te nemen. 4-13 Dep.Bat. deed hij alarme ren. Alvorens de verdere gang van zaken te beschrijven, zal eerst dit plotselinge vijandelijke optreden worden toegelicht. Op blz. 182 werd vermeld, dat C.-22 Div. in de nacht van de 10e op de 11e Mei van C.-Luftflotte 2 opdracht ontving, zich met alle beschikbare troepen door te slaan naar Rotterdam. Op dat ogenblik bevond hij zich, met een tweehonderdtal lotgenoten en een veertigtal Nederlandse krijgsgevangenen, in het bedekte terrein van de land goederen Ockenburg en Ockenrode, nadat het vliegveld Ockenburg verlaten had moeten worden en talrijke schermutselingen waren gevoerd met Nederlandse troepen. C.-22 Div. deed verdedigende opstellingen innemen aan de randen van het bos, waardoor ook gedurende de 11e Mei de Nederlandse infiltratiepogingen konden worden afgewezen. Tot het ogenblik van vertrek was de „Gruppe Sponeck" als volgt opgesteld. J) In de noordrand van het bosperceel (dus tegenover I-R.Gr.): Gruppe Pollay, bestaande uit delen van een eskadron wielrijders. In de westrand: Gruppe Langmann (delen van St.-22 Div. en van de 5e Comp. van 11-65 R.I.); In de zuidrand: Gruppe von Roon (ongeveer 80 man van de 3e en de 6e Comp. van het 2e Regiment valschermjagers); In de oostrand (dus tegenover I.R.J.): Gruppe Zürn (delen van 11-65 R.I. en St.-22 Div.). Als reserve was nog de Gruppe Thoma beschikbaar, bestaande uit delen van St.-11-22 R.A. en van de 3e Pioniercompagnie. C.-22 Div. had besloten, in de nacht van 11 op 12 Mei in Z.richting uit te breken, teneinde een aanvang te maken met de uitvoering van de ontvangen opdracht. Omstreeks 22.30 verliet de Groep Sponeck, de krijgsgevangenen medevoerende, het landgoed Ockenburgh. Zij overschreed de Monsterse weg en trok, deels dwars door de polders, in Z.O.richting. Na middernacht bereikte de groep de Poeldijkse weg tussen Poeldijk en Wate ringen, waarna de mars langs deze weg werd voortgezet in de richting van laatst genoemd dorp. Zonder dat Nederlandse wachten of posten werden aangetroffen, bereikte de vooruitgezonden veiligheidsafdeling de Kerklaan, waarlangs zij oprukte naar het Dorpsplein. Tijdens deze laatste verplaatsing werd zij uit de richting Dorpsplein onder vuur genomen. Dit vuur eindigde echter al spoedig, en de voorste Duitse valschermjagers drongen door tot het kruispunt .Dorpsplein-Heerenstraat, waar zij opnieuw vuur ontvingen. 255 Zie „Die Deutschen Divisionen 1939-1945. Die Geschichte der 22 Inf.Div.", door Friedrich August von Metzsch.

NIMH | 1954 | | pagina 273