Intussen had C.-Gr.'s-Gravenhage één zware mitrailleur van 6-13 Dep.Bat. in stelling doen komen op de Heerenstraat, ter hoogte van het St.K., en één aan de achterzijde van het bondsgebouw. Hij zelf had zich aangesloten bij de groep, die langs de Heerenstraat oprukte in de richting van de versperring bij het Dorpsplein. Op korte afstand daarvan gekomen, werden Duitse commando's gehoord, waarna de groep zich neerlegde en het vuur opende. Dit vuur werd onmiddellijk door de vijand beantwoord, waardoor één korporaal werd gedood en één zwaar gewond. De groep trok zich daarna terug achter de huizen aan de noordzijde van de Heerenstraat, waar zij, 100 m meer oostelijk, stelling nam onder dekking van een muurtje. C.-Gr.'s-Gravenhage begaf zich terug naar het St.K. Spoedig daarna sloot C.-Troependetachement zich met enige manschappen aan bij de groep achter het muurtje, terwijl enige tijd later C.-4-13 Dep.Bat. met een deel zijner compagnie op de rechterflank stelling nam. De vijand rukte aanvankelijk op langs de Heerenstraat in de richting van het St.K., maar toen deze straat in de lenterichting onder vuur bleek te liggen van de zware mitrailleur, trok hij zich in en achter de huizen aan de noordzijde terug. Bij het daarna terrein winnen in O.richting, geraakte hij in gevecht met de hier boven genoemde Nederlandse troepen, die een verder oprukken wisten te beletten. Ook zuid van de Heerenstraat trok de vijand op in de richting van het St.K., doch ook hier liep hij tenslotte vast. Intussen brachten de Duitsers enige zware wapens, waaronder een mortier, in stelling en bevuurden zij daarmede het St.K. en de omgeving daarvan. C.-6-13 Dep.Bat., die zich bij de zware mitrailleur vóór het St.K. ophield, werd dodelijk getroffen. Scherven sloegen door de ruiten van de school, zonder nochtans verliezen te veroorzaken. De St.C. van de zware mitrailleur vóór het St.K. besloot het wapen terug te trekken binnen een nabij gelegen huis, waar het op de eerste etage opnieuw in stelling werd gebracht en het vuur werd heropend. De vijand kon daardoor niet tot het St.K. doordringen. C.-Gr.'s-Gravenhage had intussen, na zijn terugkeer op het St.K., de volgende maatregelen getroffen. Hij had zowel C.-R.Gr. als C.-I Div. telefonisch ingelicht omtrent de Duitse aanval, en om assistentie verzocht. Deze was hem toegezegd. Hij had C.-4-13 Dep.Bat. in de Mariaschool opdracht verstrekt, noord en zuid van de Heerenstraat op te rukken en de verdedigers van het St.K. te versterken. Aan deze opdracht was uitvoering gegeven. Eerst geruime tijd later, omstreeks 4.00, toen namens C.-2e Sectie-VII Zl.Afd.tl. instructies werden gevraagd, gaf hij deze officier opdracht, te trachten zuid van het St.K. te komen. 256 1Volgens C.-2e Sectie-VII Zl.Afd.tl. luidde de opdracht aldus. C.-Gr.'s-Gravenhage verklaart de bedoeling te hebben gehad, dat de S.C. de brug bij de Dorpskade zou bezetten, waardoor de vijand in de rug zou worden bedreigd, en dat hij ook een dergelijke opdracht had verstrekt, doch dat deze blijkbaar niet was begrepen.

NIMH | 1954 | | pagina 274