Kort te voren had de telefonist dezer sectie de V.I.O.S.-garage opgebeld en van de eigenaar vernomen, dat de garage door Duitsers was bezet en dat deze met enkele bussen wilden vertrekken, vermoedelijk in de richting Poeldijk of Kwints- heul. Deze melding was doorgegeven aan C.-VII Zl.Afd.tl. te Rijswijk, die het weer doorgaf aan C.-Vg.H. De door C.-Gr.'s-Gravenhage gegeven opdracht deed de S.C. als volgt uit voeren. Hij liet de drie beschikbare sergeanten en de ongeveer 25 manschappen op rukken oost van de Ambachtslaan en de Kerklaan. Zij bereikten de omgeving van het gemeentehuis, waar echter een zodanig vuur werd ontvangen dat een verder oprukken onmogelijk werd geacht. Besloten werd de huizen noord van het ge meentehuis aan de achterzijde binnen te dringen en van daaruit de autobussen vóór de V.I.O.S.-garage onder vuur te nemen. Men kwam hiervoor echter reeds te laat. De bussen reden in Z.richting weg voordat men de huizen had bezet. Daarna trokken de groepen terug naar de sectie verzamelplaats aan de Ambachtsweg. Bij terugkomst aldaar, werd telefonisch rapport uitgebracht aan C.-Gr.'s-Gra venhage, die opdracht gaf, de V.I.O.S.-garage te bezetten. De groepen rukten toen opnieuw daarheen op. Intussen waren eigen pantserwagens aangekomen, waarmee werd samen gewerkt. De komst dezer pantserwagens was het gevolg van een door C.-2 E.Pag., op last van de O.L.Z., aan C.-3e Peloton omstreeks 6.00 verstrekte opdracht, luidende: „Verken met twee wagens tegen Wateringen langs den Noordelijken en den Zuidelijken weg en neem contact op met den aldaar opereerende Infanterie Com mandant". Beide wagens waren over Rijswijk afgereden langs de Vredenburchweg en de Noordweg en bereikten omstreeks 6.30 de kruising van laatstgenoemde weg met de Leyweg, waar toen ook het detachement van 3-2 Dep.Bat. aankwam. C.-3-2 Dep.Bat. had omstreeks 4.30 van C.-R.Gr. de mondelinge opdracht ontvangen, Wateringen, dat door de vijand bezet zou zijn, te hernemen. De C.C. beschikte over een sectie recruten van de Vbd.A., ter sterkte van 20 onderofficieren, korporaals en soldaten onder commando van een sergeant-majoor-instructeur, en een volledige sectie zware mitrailleurs. 2) Hij stelde zich telefonisch in verbinding met C.-Gr.'s-Gravenhage te Wate ringen en vernam van deze dat de vijand het St.K. belegerde en spoed geboden was. 257 Deze melding is in de loop van de dag doorgedrongen tot tal van onderdelen rondom 's-Graven- hage, maar in een zodanig overdreven vorm, dat de indruk ontstond dat zowel in het Westland als nabij Delft en Leiden tal van V.I.O.S.bussen met Duitsers in burgerkleding of in Nederlandse uniform rondreden en verrassend hun slag sloegen. 2) Dit was de 4e Sectie van 5 M.C., die tijdens de terugtocht van III L.K. bij de brug te Hedel was achtergelaten en na de vernieling van deze brug op 's-Gravenhage gedirigeerd was.

NIMH | 1954 | | pagina 275