Omstreeks 5.00 marcheerde het detachement in twee autobussen af van de Mient te 's-Gravenhage langs de Leyweg naar de Noordweg, waar contact werd verkregen met de uit Rijswijk gekomen pantserwagens. Overeengekomen werd, dat het detachement, voorafgegaan door de pantser wagens, langs Kerklaan en Dorpsplein zou oprukken en Wateringen zuiveren van vijand. De pantserwagens zouden vervolgens naar het zuiden doorstoten. Tijdens de opmars naar het Dorpsplein werd geen vijand meer aangetroffen. Op vermoeden, dat uit de kerktoren bij de viersprong geschoten werd, nam de voorste wagen deze toren onder vuur. De vijand bleek echter reeds te zijn terug getrokken in Z.O. richting langs de Dorpskade, zoals door burgers werd bevestigd. De pantserwagens vervolgden de vijand langs de Dorpskade. Nadat enige achtergelaten autobussen en een luxe auto door vuur waren ver nield, werd de opmars voortgezet en een vijandelijke mitrailleur buiten gevecht gesteld. Kort daarna werd de voorste pantserwagen door vuur uit een „Panzerbiichse" getroffen en de wagencommandant, de richter en nog een soldaat geraakten gewond. De pelotonscommandant achtte verder doorstoten onmogelijk, en aangezien de eigen infanterie de zuidrand van Wateringen reeds had bereikt, keerde het peloton naar het A.H.K. te 's-Gravenhage terug. Uit het vorenstaande volgt, dat de vijand het gevecht afbrak en Wateringen verliet vóór de aankomst van de pantserwagens en het detachement van 3-2 Dep.Bat. Een Duits officier, die tot de Groep Sponeck behoorde, verklaarde later, dat het de bedoeling was geweest, het personeel van St.K.-Gr.'s-Gravenhage te over meesteren en mede te voeren. Van dit voornemen had men afgezien, toen bleek, dat het St.K. waakzaam was en de sterkte der aanwezige troepen groter was, dan men had verwacht. Blijkbaar is toen volstaan met het binden van de Nederlandse troepen bij het St.K., hetgeen geschiedde door de tachtig valschermjagers, terwijl de overigen zich bij de V.I.O.S.-garage meester maakten van enige autobussen, waarin zij daarna afreden langs de Dorpskade in de richting van Het Woud. De valschermjagers dekten de aftocht van het gros en geraakten daarbij in vuur- contact met de pantserwagens. De komst van deze heeft vermoedelijk de afmars verhaast, hetgeen valt af te leiden uit de bij de V.I.O.S.-garage achtergelaten wapens en uitrustingstukken. Dat de overval op het St.K. mislukte, is te danken aan de door C.-Gr.'s-Graven- hage getroffen beveiligingsmaatregelen, de waakzaamheid van het personeel en het, dank zij de voorbereidingen, snel vormen van een afweerfront door de be schikbare onderdelen. De Nederlandse verliezen te Wateringen bedroegen vier doden (waaronder C.-6-13 Dep.Bat.) en zeven gewonden. Na het vertrek van de Duitsers doorzocht een deel van de in Wateringen aan- 258

NIMH | 1954 | | pagina 276