De T.H.C. had wachten geplaatst van de Koepoortsbrug (inb.) tot en met de Insulindeweg in de noordrand van Delft. Van L.A.D. Delft handhaafden de batterijen „Vetharding" en „West" zich in haar oorspronkelijke opstellingen. Batterij „Zwembad" was in de avond van 11 Mei in westelijke richting teruggenomen tot de Oostsingel, in verband met haar blootgestelde ligging; op 12 Mei betrok ook zij weer haar oude stelling. 64 Pel.Lu.Mitr. was opgesteld bij hotel Bellevue aan de Schie; 65 Pel.Lu.Mitr. bevond zich in de oorspronkelijk ingenomen stelling op het voetbalterrein zuid van de Raamstraat. Het Det.-Dep.-Wielrijders bevond zich nog tussen Delfgauw en Bergboezem, terwijl het Det.-3 R.H., bestaande uit Staf, 3e en 4e Eskadron (elk min een pe loton) en de le Sectie van 1-1 Bat.Pag. de nacht doorbracht aan de Hofweg N.O. van Kandelaar. Tenslotte zij nog vermeld, dat 1-1 Bat.Pag. (min le Sectie) te Delft was aan gekomen en dat 48 C.Pag. zich nog te Rijswijk bevond. Al deze troepen stonden onder C.-I Divisie. In verband met de ondergane vermoeienissen op 10 en 11 Mei, was C.-I Div., overeenkomstig de door C.-I L.K. geuite wens, voornemens de troepen aan vankelijk een flinke rust te gunnen en pas in de middag van 12 Mei de bevolen opmars in de richting van Rotterdam voort te zetten. Aangezien hij nog rekening meende te moeten houden met de mogelijkheid van vijandelijke landingspogingen op het vliegveld Ypenburg, had hij C.-II-2 R.A. opgedragen, in de vroege morgen van 12 Mei een batterij in stelling te laten komen in de noordrand van Delft, zodanig dat vuur kon worden gebracht op dit vlieg veld. C.-II-2 R.A. wees daartoe de 3e Batterij aan, die om 4.00 stelling nam nabij de Calvéfabriek. Teneinde de in de loop van de dag in te zetten opmars in de richting Rotterdam te kunnen ondersteunen, gaf C.-I Div. aan C.-II-2 R.A. bevel, een batterij in stelling te laten komen in de zuidrand van Delft en een batterij ter beschikking te stellen van C.-R.J. als begeleidende artillerie. Ter uitvoering hiervan kwam de le Batterij kort na 4.00 in stelling aan de Julianalaan (noord van de Jaffalaan) en werd de 2e Batterij verplaatst naar de om geving van het viaduct aan de autoweg, ter nadere indeling. Aldaar vervoegde zich ook de sectie 6 veld van 2-1 Dep.B.A., welke weer ter beschikking was gesteld van C.-II-R.Gr. Toen C.-I Div. ingelicht werd omtrent de Duitse actie bij Wateringen, gelastte hij omstreeks 8.00 de verplaatsing van de 2e Batterij naar de omgeving van de Calvéfabriek en het verkennen van een stelling voor deze batterij, waaruit vuur zou kunnen worden gebracht in de richting van Wateringen. Aan deze opdracht werd in de loop van de morgen voldaan. In verband met de alarmerende berichten omtrent het oprukken van Duitsers in autobussen uit Wateringen in verschillende richtingen (o.a. naar Rijswijk), gaf 260

NIMH | 1954 | | pagina 278