Omstreeks 16.15 hadden alle onderdelen uit Wateringen de bevolen opstel lingen ingenomen. Bij C.-Gr.'s-Gravenhage, die zijn cp. had gevestigd aan het Z.O.eind van de Dorpskade, nabij de brug over de Zwet, bevond zich een artillerie-officier-inlichter van 3-1-6 R.A. (zie blz. 253). Aangezien C.-Gr.'s-Gravenhage het vuren van deze batterij te gevaarlijk achtte voor de eigen troepen, en zich bovendien geen lonende doelen vertoonden, ontving zij geen enkele vuuropdracht. Wel werd Het Woud onder vuur genomen door de zware mitrailleurs aan de Zwet. Intussen had C.-I Div. aan C.-VI Dep.Inf. opdracht gegeven, de leiding op zich te nemen over de aanval uit Delft op Het Woud, welke moest worden uit gevoerd door een bataljon, gesteund door een batterij 7 veld. C.-VI Dep.Inf. wees 6 Dep.Bat. daarvoor aan. C.-I Div. gaf om 14.40 de volgende opdracht aan deze B.C.: Van 6 Dep.Bat. was de le Comp. reeds om 10.00, ter uitvoering van de opdracht om verband op te nemen met Wateringen en detachementen te zenden naar De Lier en Schipluiden, in de richting van Den Hoorn opgerukt, langs en ter weers zijden van de kunstweg langs de Buitenwatersloot, doch zij was oost van Den Hoorn onder vijandelijk vuur gekomen, waardoor enige verliezen waren geleden aan doden en gewonden, waarna de voorwaartse beweging voorlopig tot staan kwam. De 2e Compagnie van 6 Dep.Bat. was onder de bevelen gesteld van C.-14 Dep.Bat. en bevond zich tussen de Vliet en het Haantje in de N.W.iand van Delft. Zij werd niet voor deelname aan de actie tegen Het Woud aangewezen. 3-6 Dep.Bat. had stellingen betrokken in de rand van de begraafplaats Jaffa, vanwaar zij omstreeks 15.00 met spoed werd verplaatst naar het oostelijk einde van de weg Delft-Den Hoorn. 262 „Opdracht aan C.-6e Dep.Bat.Inf. Voorzooveel noodig met andere onderdeelen versterkt gaat voorwaarts met een Comp. langs Kastanjewetering en met 2 Comp. a cheval langs den kunstweg Delft naar Hoorn en stoot door aanvankelijk tot Dijkhoornsche weg en eventueel na ordening van verbanden tot aan Harnassche- water. Daarna in combinatie met een aanval uit Wateringen door een Comp.gr. doorstooten naar Het Woud en deze plaats nemen. Bij dit doorstooten moet van de linkercompagnie 2 sect, worden ingezet langs den weg Den Hoorn - Schipluiden en zich van Schipluiden meester maken. Bij elke aanvalscolonne een stuk 7 veld op eenigen afstand - 300 m - achter de stukken 7 veld volgt een 2e stuk 7 veld, zoodat indien de weerstand dat noodig maakt, per colonne een sectie kan worden ingezet. De Bat.C. commandeert zelf deze aanval en bevindt zich bij de linkercolonne. Uiterlijk 15.30 uur moet de aanval vanuit Harnasschewater kunnen worden ingezet. Ik zorg voor verbinding met den B.C. Van de Comp.Gr. staan in stelling: 1 sectie zw. mitr., 1 sectie mortieren bij de „D" van Droog makerij, terwijl 1 sectie zw.mitr. zich bevindt bij Watermolen in de Harnaschpolder. C. van de Comp.Gr. is de C.-Gr.'s-Gr. Westfront Vg.H., die persoonlijk den aanval leidt. Hij bevindt zich van 15.30 uur af aan het kruispunt van kunstwegen in Vt. 19/72". l) Deze authentieke opdracht vereist enige toelichting. Kennelijk is de opdracht verstrekt aan de hand van een oudere uitgave van de stafkaart dan die van 1939. Dit blijkt zowel uit „Kastanje wetering" in plaats van „Kerstanje wetering", als uit „D" van Droogmakerij en „Watermolen" in de Harnaschpolder, welke niet op de uitgave 1939 voorkomen. Verder blijkt uit deze opdracht, dat C.-I Div. niet volledig op de hoogte was van de namen en de juiste opstellingen van de onderdelen van C.-Gr.'s-Gravenhage.

NIMH | 1954 | | pagina 280