Van rechts naar links moesten om 18.45 (uur U) oprukken: 3-II-R.Gr., met een sectie van M.C.-II-R.Gr., een stuk 6 veld van 2-1 Dep.B.A. en een stuk 7 veld van 1-II-2 R.A., langs de oude Rotterdamse weg. II-R.Gr. (min 3, twee sectiën van 2, en twee sectiën zware mitrailleurs), versterkt met de pantserwagen van het 2e Pel. van 2 E.Paw., een stuk 6 veld van 2-1 Dep.B.A. en een sectie van 1-II-2 R.A., waarbij de Bt.C., langs de autoweg Delft-Overschie. 2-III-9 R.I., versterkt met een sectie van 1-III-9 R.I., een sectie zware mitrail leurs van M.C.-II-R.Gr. en een stuk 7 veld van 1-II-2 R.A., langs de weg Delfgauw-Ruiven-Schiebroek. Het verloop van de opmars was als volgt. De rechtercolonne bereikte zonder vijand te ontmoeten de Akkerdijkse weg, waarna omstreeks 20.00 bevel werd ontvangen, de opmars te staken en ter plaatse onder beveiliging tot legering over te gaan. De middencolonne verplaatste zich met de le Compagnie, waarbij een stuk 7 veld, vooruit en de rest als reserve daarachter. Nog tijdens het opstellen van de colonne, wierpen Duitse vliegtuigen wederom parachutes uit op 500 a 1000 m zuid van het viaduct. In de veronderstelling, dat valschermtroepen werden geland, openden tal van mitrailleur- en geweerschutters het vuur, zodat grote verwarring ontstond en de opmars werd opgehouden. Nadat met veel moeite een einde was gemaakt aan dit ongemotiveerde vuur, en C.-2 Pel. - 2 E.Paw. had vastgesteld dat geen valschermtroepen doch voorraden waren uitgeworpen, werd om 19.10 de opmars begonnen en tegen het in vallen van de duisternis de Akkerdijkse weg bereikt, zonder dat vijand werd aan getroffen. Op bevel van C.-R.J. deed C.-II-R.Gr. de opmars staken en opstellingen in nemen op en ter weerszijden van de autoweg, waarna het gros der colonne tot legering overging in de verlaten boerderijen langs de marsweg. De le Compagnie, die abusievelijk was doorgemarcheerd en de Zwet reeds had bereikt, werd teruggenomen. De pantserwagen keerde terug naar Delft. De linkercolonne bereikte eveneens zonder strijd de eerste doellijn, waarna op bevel van C.-R.J. veiligheidsafdelingen werden uitgezet. Vervolgens ging de troep tot legering over. Het resultaat van de opmars uit Delft in de richting van Rotterdam was, dat bij het invallen van de duisternis op 12 Mei, de voorste afdelingen van I Div. de lijn Akkerdijkse weg-Oude Lede zonder strijd hadden bereikt. Er was dus op die dag slechts 3 a 4 km terrein gewonnen. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat het Det.Dep.Wrs. na aflossing naar Pijnacker was vertrokken, waar het om 11.30 aankwam. Aldaar werden eerst de verbanden geordend en de wapens hersteld, waarna tot rust werd overgegaan. In de avond van 12 Mei en de daarop volgende nacht zond de Det.C. een sectie 267

NIMH | 1954 | | pagina 285