Voor opstelling en taak der overige onderdelen wordt verwezen naar blz. 206 e.v. x) In de loop van 12 Mei kwamen nog ter beschikking 3-I-R.J. en een S.-M.C.- I-R.J. Ad. C. In en onmiddellijk achter de duinstelling bevonden zich: 1-Dep.Bat.Gr., Det. 5, 6-Dep.Bat.Gr., 4-Dep.Bat.J., 1-17 Dep.Bat., Det.B.T.-Dep.Cav., Det.2-Dep.Cav., Det.I-Dep.B.A. en 5-3 R.H. (min een peloton). Ad. D. Aan de kust te Scheveningen waren beschikbaar: G.B.Gr. (min 2), en M.P.-3 R.H. Ad. E. In of in de onmiddellijke nabijheid van de kwartieren waren beschikbaar: 3, 7, 8-Dep.Bat.Gr., 2, 6, 7-Dep.Bat.J„ 1, 3, 4, 5, 7-2 Dep.Bat., 1, 2, 3, 7-13 Dep. Bat., 4-17 Dep.Bat. en voorts St.-20 R.I., 111-16 R.I. (min 2), 111-12 R.I., 12 C.Pag. (min een sectie), en 12 C.Mr. (min twee sectiën), terwijl het op vliegveld Ypenburg zwaar gehavende III-R.Gr. te 's-Gravenhage opnieuw uitgerust en bewapend werd. Het verrassende Duitse optreden tegen St.K.-Gr. 's-Gravenhage te Wateringen was voor C.-Vg.H. aanleiding, om 3.55 aan C.-I Dep.Inf. (die zijn cp. in de nacht verplaatste naar de cp. van C.-Dep.Bat.J. in de van de Spiegelstraat) het treffen van maatregelen te gelasten tegen een eventuele poging der Duitsers om naar 's-Gravenhage door te dringen. C.-I Dep.Inf., overwegende dat zowel te Rijswijk als te Loosduinen voldoende eigen troepen aanwezig waren om een dergelijke poging aldaar af te wijzen, maar dat een vijandelijk opdringen langs de Leyweg gevaar kon opleveren, deed door C.-Dep.Bat.J. het snijpunt Loosduinse weg-Leyweg afsluiten door een detache ment ter sterkte van 40 man, waarbij enige mitrailleurs. Het daartoe aangewezen detachement bleef tot 12.15 ter plaatse en werd daarna ingetrokken. Vijand werd niet gezien. Overigens werd het optreden van de troepen te 's-Gravenhage beïnvloed door de steeds toenemende stroom van geruchten omtrent het verraderlijke optreden van N.S.B.ers en Rijksduitsers. Voortdurend werden, op grond van dergelijke geruchten, patrouilles en detachementen in overvalauto's uitgezonden, huis zoekingen verricht, verdachte personen aangehouden en verhoord, voorlopig ter plaatse in arrest gehouden, ter beschikking gesteld van de gemeentepolitie of wel getransporteerd naar het K.L.M.gebouw aan de Raamweg. 2) 269 2-1 R.H.M. en M.E.-l R.H.M. vertrokken reeds in de voormiddag van 12 Mei, op bevel van C.-Vg.H., naar Wassenaar, vanwaar het gehele 1 R.H.M. later op de dag naar Leiden vertrok. 3-2 Esk.Paw. vertrok omstreeks 6.00 naar Wateringen tot steun aan C.-Groep 's-Gravenhage, vanwaar het in de loop van de dag terugkeerde naar het A.H.K. 2) Thans Plesmanweg.

NIMH | 1954 | | pagina 287