Gevechtsgroep 1 R.I., waarvan de commandant zich te Oegstgeest (Oud Poel geest) bevond, was in de avond van 11 Mei vrijwel geheel te Wassenaar, Den Deijl en Maaldrift aangekomen, behoudens de artillerie en enkele kleine onder delen, die nabij Oegstgeest of aan de Haagse Schouw optraden. Midden in de actiegebieden van C.-4 R.I. en C.-l R.I. bevonden zich de min of meer zelfstandig optredende groepen onder C.-l-IV Dep.B.A. te Katwijk aan Zee, C.-Instructiebatterij 7 veld te Rijnsburg, C.-Dep.Afd.R.A. te Oegstgeest en onder C.-II Dep.Inf. bij Haagse Schouw. C.-III Div. was er in de avond van 11 Mei nog niet in geslaagd, een bevredi gende bevelsregeling te treffen. Hij had volstaan met te bepalen, dat C.-IV Dep. B.A. en C.-II Dep.Inf. met de onder hen gestelde troepen onder zijn bevel traden, maar verder was hij niet gegaan en opdrachten waren door hem niet verstrekt. Als men nu nagaat, dat C.-IV Dep.B.A., als resultaat van het op 11 Mei ge houden overleg tussen C.-W.Fr.-Vg.H., C.-II Dep.Inf. en hem zelf, het bevel zou voeren over 1-IV Dep.B.A. te Katwijk aan Zee, de Instructiebatterij 7 veld te Rijnsburg (waarbij zich op 11 Mei de achtergebleven delen van 1-1-1 R.I. hadden aangesloten) en de Dep.Afd.R.A. te Oegstgeest (waar zich 15 M.C., de kaderopleiding van II Dep.Inf., en een sectie van 10 Dep.C.B.T. bij hadden gevoegd), terwijl C.-II Dep.Inf. het bevel op zich had genomen over alle troepen rondom de Haagse Schouw (waar zich ook onderdelen van III Div. bevonden), dan is het duidelijk, dat eenheid van optreden uitbleef en iedere commandant naar eigen inzicht handelde, waarbij hij gelukkig nog zo veel mogelijk rekening hield met de wensen van de dichtst bij zijnde hogere commandant. Zo zagen we reeds dat op 11 Mei 13.00 C.-IV Dep.B.A. C.-l-IV Dep.B.A. onder de bevelen stelde van C.-4 R.I., en dat C.-Instructiebatterij 7 veld vrij willig samenwerkte met die zelfde R.C., hoewel hij niet onder diens bevelen was gesteld, terwijl C.-II Dep.Inf. trachtte het optreden zijner troepen aan de Haagse Schouw in overeenstemming te brengen met de bedoeling van C.-4 R.I. bij diens aanvalsacties tegen Valkenburg. Voor 12 Mei waren, ondanks herhaald verzoek, geen bevelen verstrekt door C.-III Div., zodat C.-4 R.I., C.-l R.I., C.-II Dep.Inf. en C.-IV Dep.B.A. naar eigen inzicht dienden te handelen, daarbij uitgaande van de reeds voor 11 Mei gestelde doeleinden. Achtereenvolgens zullen de op 12 Mei verrichte gevechtshandelingen in be schouwing worden genomen. Gevechtsgroep 4 R.I. Gedurende de nacht van 11 op 12 Mei bleef de geïmproviseerde stelling in de lijn strandpaal 88-Pompstation bezet door 1-IV Dep.B.A., 1-1-4 R.I. en 2- II-4 R.I. Achter deze stelling brachten II-9 R.I. in het barakkenkamp zuid van Katwijk aan Zee, en 1-4 R.I. (min 1) op het schietterrein, de nacht door. 273 (Zie schets/kaart Nr. 20)

NIMH | 1954 | | pagina 291