II-4 R.I. (min 2), waarbij nog steeds de le Sectie van 2-1-1 R.I., bezette de Z.O. en Z.rand van Katwijk aan den Rijn van Pompstation over Kn.M. tot en met de Rijnbrug in de Zandlaan. Het verzwakte III-4 R.I., waarbij een sectie van 4 C.Mr. en een sectie van 4 C.Pag., hield zijn oude stelling zuid van de Watertoren bezet. Het sloot tevens de Wassenaarse weg in Z.richting af. 1-9 R.I. (min 2) bracht, m.u.z. van de M.C. (min twee sectiën) die te Rijnsburg was gebleven, de nacht door bij het Seminarium in Katwijk aan den Rijn, achter de stelling van II-4 R.I. Op 12 Mei 6.00 bereikte het alarmerende bericht omtrent de uit Wateringen vertrokken luchtlandingstroepen, die, in autobussen vervoerd, op tal van plaatsen opdoken, ook C.-4 R.I. Deze zag daarin aanleiding, C.-II-9 R.I. opdracht te geven, het barakkenkamp naar alle zijden ter verdediging in te richten, waaraan in de loop van de morgen werd voldaan. De bezetting van de stelling tussen pl. 88 en de Rijnbrug oost van Katwijk aan den Rijn, werd in de loop van de dag zodanig gewijzigd, dat ten slotte de toestand ontstond als aangegeven op schets Nr. 20. Op bevel van C.-4 R.I. werden enige verkenningen uitgevoerd in Z.richting. Zo vertrok omstreeks 10.00 een sectie van 3-1-4 R.I. langs het Aanvoerkanaal in de richting van Groot Berkheide, met opdracht, de Wassenaarse Slag te ver kennen. Omstreeks 14.00 keerde de sectie terug met bericht, dat Groot Berkheide door de vijand was bezet. Een om 13.25 naar Albsrtushof ter verkenning gezonden officierspatrouille ter sterkte van 22 man keerde om 18.30 terug. De commandant meldde, dat de pa trouille ter hoogte van De Pan onder vijandelijk vuur was gekomen. Omstreeks 15.00 werd 2-II-4 R.I., op bevel van C.-4 R.I., weder toegevoegd aan III-4 R.I., waar zij de zuidvleugel verlengde en wachten plaatste in Z.richting. De compagnie werd in haar oorspronkelijke stelling afgelost door 2-1-4 R.I. In de loop van de dag ging het personeel van de bij II-9 R.I. ingedeelde sectie pag. het voorterrein in, om te trachten het op 11 Mei nabij de Wassenaarse Slag achtergelaten materieel terug te halen. In de namiddag keerde de sectie druppels gewijze onverrichterzake terug. Vijandelijk vuur had haar verdreven en uiteen geslagen. De vierde aanval op het dorp Valkenburg Reeds in de nacht van 11 op 12 Mei had C.-4 R.I. besloten, nogmaals een poging te doen het dorp Valkenburg te vermeesteren en wel door een aanval van 1-9 R.I. (min 2), gesteund door III-2 R.A. C.-I-9 R.I. ontving dan ook opdracht, de op 11 Mei mislukte aanval op 12 Mei bij het aanbreken van de dag te herhalen. 274 x) 2-1-9 R.I. (min een S.) bezette nog steeds de kanaalbruggen over het Uitwateringskanaal tussen de zee en de samenkomst van Oude Rijn en Oegstgeesterkanaal.

NIMH | 1954 | | pagina 292