schie, waarna zij in de randen van laatstgenoemd oord een verdediging organi seerden. De Duitse troepen in het dorp Valkenburg wisten zich, ondanks hevige artillerie beschieting en verschillende vijandelijke aanvalsacties, te handhaven. Tussen Valkenburg en de Wassenaarse Wetering hielden zij enige boerderijen bezet en wezen zij Nederlandse pogingen tot overschrijding van genoemde Wetering af. Noordwest van Wassenaar bleven de Duitsers ongestoord in het bezit van ver schillende complexen, zoals Albertushof, Rijksdorp en enige beheersende duin toppen, west van Duinrel. Voor 13 Mei beoogden de Duitsers: handhaving ter plaatse, in afwachting van de komst van de strijdkrachten, die spoedig uit Rotterdam in noordelijke richting zouden kunnen oprukken. De Nederlandse strijdkrachten konden op 12 Mei niet op belangrijke vorde ringen bogen. De acties tegen Valkenburg waren ontijdig beëindigd. De bij Wateringen en Het Woud bereikte successen waren slechts schijn, aangezien de vijand erin ge slaagd was Overschie te bereiken. Tussen Delft en laatstgenoemde plaats was weliswaar enige terreinwinst ver kregen, maar de verbinding met Rotterdam was nog steeds niet veilig gesteld. Naar dit laatste doel diende dus op 13 Mei met alle kracht te worden gestreefd, terwijl tevens Valkenburg moest worden genomen, waardoor de daartegen inge zette troepen vrij zouden komen om elders te worden gebruikt. De groepering van de wederzijdse strijdkrachten in de avond van 12 Mei is globaal weergegeven op schets/kaart Nr. 22. 285

NIMH | 1954 | | pagina 303