b. HET OPTREDEN VAN DE TROEPEN IN VAK I DIV. Op 13 Mei 2.00 gaf C.-I Div. aan C.-R.J. te Delft opdracht, de in de avond van 12 Mei begonnen opmars om 3.00 voort te zetten tot de lijn Overschie - Schie- broek en verband op te nemen met de Nederlandse troepen in de noord- en west rand van Rotterdam. C.-R.J., die, volgens het door hem ingediende gevechtsverslag, opdracht ontving van C.-i Div. om op te rukken naar de Hofweg (dus 3 a 4 km noord van de lijn Overschie-Schiebroek), gaf dienovereenkomstige bevelen aan de drie colonnecom mandanten, zijnde C.-3-II-R.Gr., C.-II-R.Gr. en C.-2-III-9 R.I. (zie blz. 267). Aangezien bij de middencolonne de keukenwagen iets vóór 3.00 in de voorste lijn aankwam, waarna de colonnecommandant eerst nog soep en brood deed ver strekken, ving deze colonne de opmars enige tijd na 3.00 aan. Ook linker en rechter colonne marcheerden eerst tussen 3.30 en 4.00 af, waar schijnlijk om dezelfde reden. De Hofweg werd zonder strijd bereikt. Onderweg gaven enige vijanden, waarbij een tweetal gewonden, zich zonder tegenstand over. Op de in zuidelijke richting voerende wegen werden versperringen aangebracht. In afwachting van bevelen tot voortzetting van de opmars, richtten de troepen zich ter plaatse ter verdediging in. Enige patrouilles werden uitgezonden. C.-R.J. vestigde zijn cp. aan de Zwetbrug. Intussen had C.-I Div. reeds omstreeks 4.00 de opdracht ontvangen, zijn troepen een verdedigende opstelling te laten innemen met als voorste lijn: strand- paal 109-westrand Wateringen-zuidrand Delft-Pijnacker-Zoetermeer/Zegwaard en daarbij in het bijzonder maatregelen te doen treffen voor het afslaan van vijan delijke acties met pantserstrijdkrachten. Deze opdracht ontving C.-I Div. zowel van C.-I L.K., als rechtstreeks van de O.L.Z. Hij lichtte zijn ondercommandanten telefonisch in, waarbij hij C.-R.J. opdroeg, de reeds begonnen opmars in de richting van Rotterdam stop te zetten en de daarvoor ingezette troepen terug te doen gaan naar de zuidrand van Delft. C.-R.J. ontving op zijn cp. bij de Zwetbrug een afschrift van deze opdracht, welke op zijn aanvankelijke cp. te Delft telefonisch was ontvangen, en vandaar per ordonnans aan hem was doorgezonden. Aangezien hij zich niet kon voorstellen dat het inderdaad de bedoeling was van C.-I Div. de opmars naar Rotterdam af te breken en de troepen terug te doen gaan naar Delft, zond hij een motorordonnans naar C.-I Div., met verzoek om bevestiging van de opdracht. Deze bevestiging kwam enige tijd vóór 11.00 in zijn bezit, waarna hij bevelen gaf voor de terugmars naar Delft. Vervolgens begaf hij zich naar cp.-C.-I Div., waar hij nadere bevelen ontving. De partiële bevelen, welke door C.-I Div. van 8.30 af grotendeels telefonisch 287 (Zie schets/kaarten Nrs. 11, 23, 24, 25 en 27)

NIMH | 1954 | | pagina 305