De reacties op bovenstaand bevel en de daaraan voorafgegane handelingen waren de volgende. Gevechtsgroep R.Gr. Op 13 Mei, omstreeks 4.25, lichtte C.-R.Gr. C.-V Dep.Inf. in omtrent de van C.-I Div. ontvangen opdracht, om maatregelen te treffen ter afsluiting van de toegangen tot 's-Gravenhage. Hij had toen nog geen aanwijzingen ontvangen van C.-I Div. ten aanzien van de lijn waarin het pantserafweerfront moest worden gevormd. C.-R.Gr. deelde mede, dat alle uit het zuiden komende wegen moesten worden versperd tegen vecht- en pantserwagens, waartoe, met behulp van burgerwerk krachten, zeer zware versperringen moesten worden gemaakt, waarin kleine openingen moesten worden uitgespaard. 290 6. Verdediging Vliet en W.rand Rijswijk Lt.Kol. Engers C.-20 R.I. C.-Vlietverdediging organiseert met de thans te zijner beschikking staande troepen de ver dediging van W.rand Rijswijk en Vliet t/m brug bij Veur. Hij geeft mij zoo spoedig mogelijk een overzicht van de indeeling en opstelling van de te zijner beschikking gestelde troepen. 7. Div.Res. III-R.Gr. (min een Comp.), nadat dit bataljon weder is geformeerd. C.-III-R.Gr. blijft ter plaatse en draagt zorg te beschikken over de noodige auto's teneinde zijn bataljon snel naar elk gewenscht punt te kunnen verplaatsen. 8. Inrichting der stelling Alle troepen graven zich in en richten met alle beschikbare middelen de stelling in. In het bijzonder maatregelen tegen dekking tegen waarneming en vuur uit de lucht. Burgerpersoneel vorderen voor snelle uitvoering werkzaamheden. 9. 1-1 B.pag. Beschermt Rijswijk volgens mijn nadere aanwijzingen. 10. Commandoposten Mijn cp. voorloopig ongewijzigd (tfn. 2463 Delft) daarna Politiebureau Rijswijk (tfn. 118566) cp.-C.-Kant. Loosduinen: cp.-C.-vak Wateringen: cp.-C.-vak Den Hoorn: cp.-C.-vak Delft: cp.-vak C.-Pijnacker: cp.-C.-Zoetermeer/Zegwaard den Haag, Mient no. 275, tfn. 393399 Wateringen, tfn. 182250 (den Haag) Delft, Koningsweg 83, tfn. 1268 Delft Kloosterkade 242, tfn. 73 Tegenwoordige cp.-C.-I P.A. (Pijnacker), tfn. 134 voorloopig gemeentehuis Zoetermeer. De Kolonel, C.-I Div., (w.g.) W. F. K. Bischoff van Heemskerck Ter uitvoering aan: C.-vak Loosduinen ec.no. 10 C.-vak Wateringen 11 C.-vak den Hoorn 12 C.-vak Delft 13 C.-vak Pijnacker 14 C.-vak Zoetermeer/Zegwaard 15 Ter inlichting aan: C.-I L.K. 16-20 C.-III Div. 21-24

NIMH | 1954 | | pagina 308