Omstreeks 7.00 waren belangrijke Duitse documenten, aangetroffen in een neer geschoten vliegtuig, in Nederlandse handen gevallen. Zij werden om 7.50 afge geven op het commando luchtverdediging en vandaar, na vluchtige inzage, door gezonden naar het A.H.K. De O.L.Z. deed het bij deze bescheiden aangetroffen bevel van 22e Lucht landingsdivisie, waaruit de Duitse bedoelingen duidelijk bleken, toekomen aan C.-Vg.H. Tevens stelde hij om 10.20 C.-Lvd. onder de bevelen van C.-Vg.H. en bepaalde hij, dat alle luchtstrijdkrachten moesten worden geconcentreerd voor de verdedi ging van het hart des lands. Om 10.00 vond op H.K.-Vg.H. een bespreking plaats tussen C.-Vg.H. en C.-I L.K. Besloten werd, dat C.-I Div. de aanval op Ypenburg persoonlijk zou leiden en daartoe alle reeds ingezette troepen onder zijn bevel zou nemen. Bovendien werd bepaald, dat de aanvallen op de vliegvelden zouden worden ingeleid door een artilleriebeschieting. Voor het afsluiten van de toegangen naar 's-Gravenhage bestemde C.-Vg.H. allereerst de depottroepen welke de z.g. kringbewaking in de binnenstad vormden. Deze kringbewaking werd opgeheven. Voor dit zelfde doel waren reeds op initiatief van de depotcommandanten onderdelen van I Dep.Inf. en Dep.Cav. ingezet. In het Haagse Bos werd een reserve gevormd, bestaande uit daarheen gediri geerde depottroepen. In de loop van de dag ontstond een afsluiting rondom 's-Gravenhage in de algemene lijn Kijkduin - zuidrand 's-Gravenhage - zuidrand Rijswijk - de Vliet tot Veur - spoorbaan naar Scheveningen tot Buurtweg - Kamp Waalsdorp - Watertoren - Ruigenhoek. 1 R.H.M., sinds de vroege ochtend in de noordrand van Wassenaar ingezet in verband met de op vliegveld Valkenburg e.o. gelande valschermtroepen welke een bedreiging vormden tegen de noordrand van 's-Gravenhage, was daardoor niet meer beschikbaar als beweeglijke reserve. Aangezien C.-Vg.H. aan een dergelijke reserve terecht grote waarde hechtte, droeg hij C.-I L.K. op, een bataljon infanterie op Wassenaar te dirigeren terwijl hij zelf dadelijk reeds een compagnie van Dep.Bat.Gr. daarheen zond. In de loop van de middag werd in de omgeving van Wassenaar bovendien een eskadron van 3 R.H. ingezet. Na door deze onderdelen te zijn afgelost, zou 1 R.H.M. weder als bewegelijke reserve beschikbaar komen. Intussen was 's vijands optreden in het hart des lands niet beperkt gebleven tot het gebied noord van de Maas. Luchtlandingen waren eveneens uitgevoerd op en nabij het vliegveld Waalhaven, bij Dordrecht en in de omgeving van de Moer- dijkbruggen. Het vliegveld was verloren gegaan, de aldaar gelande vijand was opgerukt naar Rotterdam en had zich genesteld op het Noordereiland. De Moer- dijkbruggen waren onvernield in 's vijands handen gevallen. Reeds om 5.15, toen de eerste melding omtrent het afwerpen van parachutisten 13

NIMH | 1954 | | pagina 31