Troepen onder C.-R.J. Toen C.-R.J. op 13 Mei in de namiddag het verdedigingsbevel ontving van C.-I Div. omtrent de vorming van het pantserfront zuid van Delft, waren de daartoe te zijner beschikking gestelde troepen als volgt gegroepeerd. Van II-R.Gr. waren St., Ie Comp., 2e Comp. (min twee Sn) en de M.C. langs de autoweg teruggetrokken naar Delft, nadat de 4e Sectie van de le Comp. op die weg was achtergelaten ter beveiliging van het genie- en burgerpersoneel, dat bezig was een zware versperring aan te leggen. Op bevel van C.-II-R.Gr. ruimde de le Comp. de talrijke tuinhuisjes voor de zuidrand van Delft op, ter verbetering van het schootsveld. Daardoor kon eerst op het eind van de middag tot legering in de kwartieren te Delft worden overgegaan. Ook de 3e Sectie van 47 C.Mr. bevond zich nog bij het bataljon. 3-II-R.Gr. was langs de oude Rotterdamse weg naar Delft teruggekeerd en ging vervolgens eveneens tot legering over. Van III-9 R.I. legerden St., M.C. (min twee Sn) en 1 (min een sectie en 5 groepen), alsmede een S.-9 C.Pag. en een S.-9 C.Mr, in de Z.O.rand van Delft. Vijf groepen van de le Comp. leverden wachten op de oostelijke toegangen tot Delft, terwijl één sectie was toegevoegd aan de 2e Comp. 2-III-9 R.I. (versterkt met een sectie van 1-III-9 R.I.), 3-III-9 R.I. (min een sectie) en twee sectiën van M.C.-III-9 R.I. waren te Delfgauw tot legering over gegaan, beveiligd door wachten op de wegen naar Ruiven en naar Pijnacker. Van 11-12 R.I. (min 1 en le S.-M.C.) sloten drie sectiën van de 2e Comp. de autoweg, de oude Rotterdamse weg en de weg aan de westzijde van de Schie (Schieweg) af. De rest van het bataljon, alsmede 12 Bt.6 veld (min een S.), een S.-12 C.Mr. en een S.-12 C.Pag. legerden in de zuidrand van Delft. 48 C.Pag. bevond zich nog te Rijswijk en werd in de loop van de middag naar Delft verplaatst. 48 Bt.6 veld was te 12.00 te Delft aangekomen, evenals 48 C.Mr. (min le S.). Van 1-II-2 R.A. was het stuk, dat bij de linkercolonne ingedeeld was geweest, in de zuidrand van Delfgauw gebleven, aangezien geen verbinding kon worden verkregen met de Bt.C. De stukscommandant meldde zich in de loop van de avond bij C.-III-9 R.I., die hem aanried de nacht ter plaatse door te brengen. In de loop van de nacht slaagde de stukscommandant erin, zijn aanwezigheid te Delfgauw ter kennis te brengen van C.-II-2 R.A. Het stuk, dat bij de rechtercolonne ingedeeld was geweest, ondervond bij de terugtocht naar Delft veel moeilijkheden door de intussen aangebrachte versper ringen op de oude Rotterdamse weg. Eerst om 19.00 werd Delft bereikt. Omstreeks 19.30 stond 1-II-2 R.A. (behalve het stuk te Delfgauw) weer in stelling aan de Jaffalaan. 303 (Zie ook schets/kaart Nr. 25)

NIMH | 1954 | | pagina 321