laten nemen achter de Poldervaart, kwam een officier van Staf I Div. met het bevel, het gevecht af te breken, waarbij hij de raad gaf, terug te gaan tot achter de Poldervaart. Het moet toen omstreeks 17.00 zijn geweest. x) De compagnie trok daarop terug over de Poldervaart, waarachter een opstelling werd ingenomen tussen de weg naar Overschie en de spoorbaan (inbegrepen), terwijl de 3e Sectie opdracht kreeg naar Kandelaar te gaan en de zich daar be vindende artillerie te beveiligen. Bij het invallen van de duisternis werd uit de richting Overschie enig vuur ont vangen, waarbij lichtspoormunitie werd gebruikt. Enige burgers deelden mede, dat, blijkens een radiomelding, het Nederlandse leger had gecapituleerd, welke mededeling kort daarna door een officier van Staf I Div. werd bevestigd. 2) In verband met het vergevorderde uur en de grote vermoeidheid van de troep, deed C.-l-III-R.Gr. zijn manschappen onderbrengen in Noord Kethel, waar om 23.00 van C.-VI Dep.Inf. opdracht werd ontvangen naar Delft terug te keren. Aan deze opdracht is in de morgen van 15 Mei voldaan. 2-II-2 R.A. (min twee stukken) was nog op 14 Mei 's avonds na ontvangst van de bevestiging van het opgevangen radiobericht omtrent de capitulatie, naar Delft teruggekeerd, nadat de Bt.C. tevergeefs had getracht C.-l-III-R.Gr. te vinden. Rechtercolonne Deze bestond uit: II-R.Gr. (min twee sectiën van 2), de 3e Sectie van 47 C.Mr., de le Sectie van 48 C.Pag. en een stuk 7 veld van 1-II-2 R.A. onder een luite nant. 3) Dit laatste verplaatste zich aanvankelijk niet langs de oude Rotterdamse weg (aangewezen marsweg), maar, samen met de rest der batterij, langs de nieuwe autoweg, zulks in verband met de aanwezigheid van talrijke wegversperringen op de oude Rotterdamse weg, welke een snelle verplaatsing ernstig bemoeilijkten. Het stuk bereikte langs de Hofweg de oude Rotterdamse weg ter hoogte van Kandelaar, waar II-R.Gr. toen nog niet bleek te zijn aangekomen. Omtrent de indeling van de colonne van II-R.Gr. is slechts bekend, dat de 3e Compagnie, waarbij een stuk pag., als voorhoede optrad; dat de le Compagnie aan het hoofd van de hoofdmacht marcheerde, en dat de 2e Compagnie (min twee sectiën) als bataljonsreserve was aangewezen; daarachter marcheerde het tweede stuk pag. De opmars geschiedde slechts langzaam, eensdeels doordat het passeren van de talrijke wegversperringen veel oponthoud veroorzaakte, anderdeels doordat de 311 i) Omstreeks 16.30 ontving C.-I L.K. van C.-Vg.H. telefonisch opdracht, alle in gang zijnde aanvallen zo spoedig mogelijk te staken. C.-I L.K. gaf dit telefonisch door aan C.-I Div., die zijn colonnecommandanten per ordonnans- officier deed waarschuwen. Het bericht van de capitulatie ontving C.-I L.K. omstreeks 17.00 telefonisch van C.-Vg.H. 3) Dit was het zelfde stuk, dat op 13 Mei ingedeeld was bij 3-II-R.Gr. bij de opmars van deze compagnie langs de oude Rotterdamse weg.

NIMH | 1954 | | pagina 329