rondom Waalhaven werd ontvangen, had C.-Vg.H. opdracht verstrekt aan C.-I L.K., onverwijld een bataljon infanterie met versnelde middelen van vervoer naar Rotterdam te zenden en ter beschikking te stellen van de Garnizoenscomman dant, die, afgezien van de Afdeling mariniers, uitsluitend beschikte over weinig strijdvaardige depottroepen. Om 8.00 werd C.-I L.K. door C.-Vg.H. gemachtigd om 1-10 R.A. eveneens ter beschikking te stellen van die Garn.C. teneinde daarmee vuur te brengen op Waal haven. Zowel de toestand bij Rotterdam als die op het eiland van Dordrecht, waar voortdurend valschermtroepen werden afgeworpen, werd door C.-Vg.H. zeer ernstig ingezien. Een door C.-Groep Kil tot C.-Vg.H. gericht voorstel om te trachten de bruggen bij Willemsdorp door artillerievuur te vernielen, werd door C.-Vg.H. overgenomen en doorgezonden aan de O.L.Z., die echter afwijzend besliste. Wel werd aan C.-Groep Kil machtiging verleend stelling te doen nemen op de westelijke oever van de Kil en de artillerie van stelling te doen veranderen front oost. Aan C.-Groep Spui werd gelast zoveel mogelijk troepen ter beschikking te stellen van C.-Groep Kil. Het verzoek van de Kant.C. te Dordrecht om het detachement „Biesbosch" der 3e Comp.Torp., behorende tot de Groep Merwede van het O.Fr.-Vg.H., te zijner beschikking te stellen, werd door C.-Vg.H. ingewilligd. Laatstgenoemde zegde de Kant.C. tevens spoedige steun toe van onderdelen der Lt.Div., waartoe de O.L.Z. machtiging had verleend. In de namiddag droeg C.-Vg.H. de Kant.C. te Gorinchem op, aan C.-Lt.Div., bij aankomst aldaar, namens hem de opdracht te verstrekken om met zijn divisie de Noord te overschrijden langs de brug bij Alblasserdam, de Duitse troepen op IJsselmonde aan te vallen en zich in het bezit te stellen van het vliegveld Waal haven. Een bataljon wielrijders moest zich naar Dordrecht begeven en zich onder de bevelen stellen van de Kant.C. aldaar. De actie op IJsselmonde zou worden gesteund door 3 G.B., dat via de brug bij Barendrecht eveneens naar Waalhaven zou oprukken. Tot het doen uitvoeren dezer actie door de Lt.Div. was aan C.-Vg.H. door de O.L.Z. machtiging verleend. Omstreeks 15.30 verzocht C.-Vg.H. aan C.-III L.IC., opdracht te geven aan C.-6 G.B., wiens bataljon sinds de vroege ochtend in opmars was naar het bruggen hoofd zuid van de Moerdijkbruggen, deze bruggen te hernemen. C.-Groep Kil werd hieromtrent ingelicht. De O.L.Z. zegde C.-Vg.H. toe, dat een regiment van het Veldleger per auto zou worden verplaatst naar Gouda, waar het ter beschikking zou komen van C.-Vg.H. met bestemming Rotterdam. 14 i) C.-Lt.Div. ontving deze opdracht eerst om 17.00, toen hij, door onjuiste interpretatie van het vorige bevel, reeds aan zijn onderdelen opdracht had gegeven om de Merwede te bezetten tussen Gorinchem en Dordrecht.

NIMH | 1954 | | pagina 32