Tevens liet hij 2-1-6 R.A., in stelling nabij de Zwetbrug, een uitwerkingsvuur openen op de rand van Overschie. 1) Ook de sectie van 12 C.Mr, nam aan dit vuur deel. Omstreeks 18.30 kwam uit de richting van Overschie een Nederlandse officier, voorzien van een witte vlag, bij de middencolonne aan. Hij deelde mede, dat de wapens moesten worden neergelegd en dat zulks te Rotterdam reeds was geschied. Op vermoeden dat hier sprake was van een verraderlijke mededeling, werd de officier gevankelijk weggebracht naar C.-I Div. Aangezien uit de richting Overschie van tijd tot tijd nog vuur werd ontvangen, bleven de Nederlandse artillerie en verschillende zware infanteriewapenen de rand van het dorp bevuren, tot om 20.30 C.-II-2 R.A. en C.-I-6 R.A. uit Delft kwamen en mededeelden, dat C.-I Div. inderdaad het neerleggen der wapens had bevolen. Aangezien de vijand te Overschie, blijkens het nog steeds door hem afgegeven vuur, hiervan nog onkundig scheen, en dus de kans bestond op het onnodig lijden van nog meer verliezen, begaven C.-II-2 R.A., C.-I-6 R.A. en wd.C.-II-12 R.I. zich als parlementairs in 's vijands richting. Na hun aankomst te Overschie werd het vijandelijk vuur gestaakt. Omstreeks 22.00 trok de middencolonne op Delft terug. 11-12 R.I. had die dag zes gesneuvelden. Linkercolonne Deze colonne was samengesteld uit III-9 R.I. (min een sectie van de 3e Com pagnie), een sectie van 9 C.Pag., een sectie van 48 C.Pag., een sectie van 9 C.Mr. en een stuk 7 veld van 1-II-2 R.A. 2) Nadat C.-III-9 R.I. omstreeks 8.00 op de cp. van C.-R.J. diens opdracht had ontvangen, en hij, naar aanleiding daarvan, bevelen had verstrekt aan zijn onder commandanten, marcheerde de colonne om 9.00 uit Delfgauw af. Het voorste echelon bestond uit 2-III-9 R.I., de sectie van 9 C.Pag. en een sectie zware mitrailleurs. Op 600 m daarachter marcheerden achtereenvolgens 3-III-9 R.I. (min een sectie), een sectie zware mitrailleurs, een stuk pag. van 48 C.Pag., M.C.-III-9 R.I. (min drie sectiën) en de sectie van 9 C.Mr. 300 m daarachter volgde 1-III-9 R.I. (min een sectie), een sectie zware mitrail leurs, en een stuk pag. van 48 C.Pag., terwijl een sectie van 1-III-9 R.I. op 300 m afstand volgde als achterspits. Het hoofd der colonne bereikte omstreeks 12.00 de ophaalbrug over de Schie- veense Watering, 250 m Z.O. van het N.O. einde van de Hofweg, waarna abusieve lijk de mars werd vervolgd in N.W. in plaats van Z.O.richting. C.-R.J., die zich op dat moment toevallig langs de Hofweg verplaatste naar de linkercolonne, zond het hoofd der colonne terug naar de Achterdijk en begaf zich 316 0 Volgens C.-2-1-6 R.A. nam deze zelf het initiatief voor de vuuropening. 2) Dit stuk bereikte via de autoweg en de Hofweg de Achterdijk, waar het geruime tijd eerder dan de linkercolonne aankwam.

NIMH | 1954 | | pagina 334