1. Handhaving van de reeds ingestelde bewaking van belangrijke gebouwen en objecten. 2. Handhaving van de afsluiting van de binnenstad langs de kleine kring. 3. Het instellen van een buitenkring, ter afsluiting van de toegangen tot de stad. Voor de uitvoering van de taak ad. 1 bleven de daartoe reeds ingezette onder delen aangewezen. Echter stond 3-4 Dep.Bat., op last van C.-Vg.H., een detache ment af ter bewaking van de bruggen te Veur, rechts aangeleund aan de Vliet- afsluiting onder C.-20 R.I., terwijl een sectie van 1-4 Dep.Bat. ingedeeld weid bij III Dep.B.A. te Rijswijk. 3-I-R.J. en de sectie van M.C.-I-R.J. keerden in de namiddag van 13 Mei, op bevel van C.-I L.K., naar hun bataljon te Loosduinen terug. Ook voor de taak ad. 2 bleven de zelfde troepen bestemd, n.l. 11-20 R.I., 2-4 Dep.Bat. en 4-Dep.Bat.Gr. De ad. 3 bedoelde buitenkring werd onderverdeeld in een zuidwestfront en een noordoostfront. Het Z.W.front werd in de avond van 13 Mei gesteld onder bevel van C.-13 Dep.Bat., die dus zijn commando over de troepen bij Ypenburg moest neerleggen. Hij kreeg de nog niet elders ingezette compagnieën van 13 Dep.Bat. (Ie en 3e Compagnie) te zijner beschikking, en deed daarmee een aantal bruggen bezetten tussen de Laan van Meerdervoort en de Laakhaven, waar aansluiting werd ver kregen aan de opstellingen van III Dep.B.A. in de westrand van Rijswijk. Van west naar oost werden bezet: de bruggen bij de wegkruisingen Valkenbos- kade-Carteriusstraat, Valkenboskade-Loosduinse kade, Loosduinse kade-Soest- dijkse kade, Soestdijkse kade-Zuiderparklaan (alle door le Comp.), de brug bij het Veluweplein en de brug bij de kruising Troelstrakade-Melis Stokelaan (door 3e Comp.). In de namiddag van 14 Mei waren deze opstellingen ingenomen. Het N.O.front, gesteld onder C.-Dep.Cav., liep van de oostpunt van Park Marlot langs de spoorlijn tot kp.25 en volgde vandaar de duinstelling. In de namiddag van 14 Mei bestond de bezetting van rechts naar links uit: Det. 2-3-Dep. Cav., ter weerszijden van het viaduct over de weg naar Wasse naar, tot de Wittenbergweg. 1-17 Dep.Bat. vandaar tot kp.25. 1-Dep.Bat.Gr., 4-Dep.Bat.J., Det. 2-Dep.Cav. en delen van 6-Dep.Bat.Gr., 7-Dep.Bat.J. en 1-G.B.Gr. in de duinstelling. Van 5-3 R.H. (min 3e Pel.), gelegerd in de nieuwe Alexanderkazerne, voerde het le Peloton, op bevel van C.-Dep.Cav., op 13 Mei in de namiddag wederom een verkenning uit in de richting van de Wassenaarse Slag, waarbij twee wacht meesters en vier huzaren in handen van de vijand vielen. Op 14 Mei verrichtten het le en 2e Peloton bewakingsdiensten, respectievelijk bij de gevangenis te Scheveningen en bij Filmstad, waar zij tot na de capitulatie verbleven. In de loop van de morgen van 13 Mei vertrok H.M. de Koningin, op advies 320

NIMH | 1954 | | pagina 338