In de loop van 13 Mei werden de uit dit bevel voortvloeiende opstellingen in genomen en een aanvang gemaakt met het aanbrengen van wegversperringen, welke werkzaamheden in de loop van 14 Mei werden voltooid. Behoudens het volgende, zijn geen nadere gegevens beschikbaar omtrent de ingenomen opstellingen en de verdere gebeurtenissen op 13 en 14 Mei. Van l-III Bat.Pag. stonden in de namiddag van 14 Mei in stelling: één sectie bij de kruising van spoorbaan Leiden/Utrecht en de weg naar Weipoort; één sectie bij de driesprong 600 m N.O. daarvan, en één sectie vermoedelijk bij cp.-C.- 9 R.I. 9 C.Mr. (min 2e Sectie) legerde in de nabijheid van laatstgenoemde cp. Van 9 Bt.6 veld stond één sectie in stelling op het punt van samenkomst van Broekweg en Lange Middelweg, 1000 m N.W. van Zoetermeer. De opstellings plaats van de andere sectie is niet meer bekend. De le Sectie van 9 C.Pag. stond in stelling aan de weg van Weipoort naar de Oude Rijn, noord van Weipoort, zodat de in Z.O. en verderop in Z.richting lopende weg kon worden geënfileerd. II-9 R.I. nam, voorzover bekend, de volgende opstellingen in. De le Compagnie (min een sectie) legerde als reserve van C.-9 R.I. te Zuidbuurt (1500 m Z.O. van Zoeterwoude). Een sectie dezer compagnie was aangewezen als directe beveiliging van de sectie 6 veld, 1000 m N.W. van Zoetermeer. De 2e Compagnie legerde als reserve van C.-9 R.I. in en rondom het klooster te Vrouwenweg (1400 m N.W. van Zoeterwoude). Zij had een versperring aan gebracht op de Vrouwenbrug. Op 14 Mei, omstreeks 14.00, liet de C.C. het klooster gedeeltelijk door de troep ontruimen in verband met de talrijke rondcirkelende vijandelijke vlieg tuigen. Van 3-II-9 R.I. en M.C.-II-9 R.I. waren twee sectiën tirailleurs en twee sectiën zware mitrailleurs te Weipoort opgesteld, terwijl de andere sectiën dezer compag nieën stellingen hadden betrokken op de zuidelijke Rijndijk tussen het punt van samenkomst met de weg naar Weipoort en de cp. van C.-9 R.I. 3-II-6 R.A. en 1-II-6 R.A. waren respectievelijk west en oost van de Oude Rijn, langs beide Rijndijken in stelling gebracht, ter hoogte van Leiderdorp. 325 Ter uitvoering aan: Ex.Nr. C.Li.vak 3 C.Mi.vak 4 C.Re.vak 5 C.Reserve 6 Cn Btn II-6 R.A. 7 en 8 C.l-III-Bat.Pag. 9 C.9e C.Pag. 10 C.-M.C. II-9 R.I. 11 C.3-II-9 R.I. 12 C.-9e C.Mr. 13 Ter inlichting aan: C.-IIIe Div. 14 en 15 C.Westfront Holland 16

NIMH | 1954 | | pagina 343