Op 14 Mei 15.00 gelastte C.-III Div. de verplaatsing van 1-9 R.I. van Katwijk aan den Rijn naar Oud Poelgeest, waar dit bataljon als divisiereserve moest op treden. Tijdens de verplaatsing daarheen werd het bericht omtrent het neerleggen der wapenen ontvangen. Gevechtsgroep 4 R.I. op 13 en 14 Mei Ter uitvoering van reeds op 12 Mei van C.-I L.K. ontvangen aanwijzingen, droeg C.-III Div. op 13 Mei 6.00, C.-4 R.I. op, een actie in te zetten tegen Al- bertushof1) met een detachement ter sterkte van een sectie infanterie en een stuk pag. Nadat een sectie van III-6 R.A. dit complex onder vuur zou hebben genomen, moest het detachement eventueel nog bestaande weerstand breken, oprukken over Rijksdorp, en verband opnemen met de eigen troepen in de noordwestrand van Wassenaar. De sectie van III-6 R.A. (van de le Batterij) marcheerde om 3.25 af uit het stel lingterrein bij Poelgeest naar Maaldrift, waar zij in stelling kwam aan de kunstweg aan de N.W.zijde. Om 6.00 had zij aan haar opdracht voldaan. Zij had 57 brisantgranaten ver schoten; meer munitie was niet beschikbaar en volgens de sectiecommandant was de Albertushof in een ruïne herschapen. De sectie keerde daarop naar Poelgeest terug. Het detachement infanterie, bestaande uit een sectie van 1-1-4 R.I. onder een officier, versterkt met een stuk pag. van 4 C.Pag., marcheerde om 3.45 af van de cantine op het schietterrein. Zij bereikte het bedekte terrein noord van De Pan, doch ontving spoedig daarna vuur van een onzichtbare vijand, zodat de voor waartse beweging tot staan kwam en een deel der manschappen terugvloeide. C.-III-4 R.I., die de mislukking van de actie bemerkte, en van de terugge trokken manschappen van het detachement vernam dat de vijand nadrong, zond een patrouille van de onder zijn bevel staande 2e Compagnie van II-4 R.I. onder een officier in 's vijands richting. Vervolgens rukte hij zelf met de resten van II1-4 R.I. (ruim twee sectiën) eveneens op in de richting van het bosperceel noord van De Pan, waarbij hij de oostzijde van het Aanvoerkanaal volgde. Enige tijd later gelastte hij C.-2-II-4 R.I., eveneens de stelling tegenover het vliegveld te verlaten en op te rukken langs het Aanvoerkanaal naar Klein Berkheide, waar nadere bevelen zouden volgen. C.-4 R.I., die omstreeks 10.30 ingelicht werd omtrent de door C.-III-4 R.I. gelaste actie, en het niet bezet zijn van de stelling tegenover het vliegveld Valken burg ontoelaatbaar achtte, droeg C.-1-I-4 R.I. op, de verlaten stelling onverwijld met zijn beide nog resterende sectiën te bezetten. 326 (Zie schets/kaart Nr. 20) 0 Tegenwoordig (1954): le Chalet.

NIMH | 1954 | | pagina 344