Wel bracht III-2 R.A. op die dag omstreeks 5.00, op last van C.-4 R.I., met de le en 2e Batterij vuur op de boerderij Zonneveld, welke in brand geraakte, waarna de daar aanwezige vijanden de vlucht namen in de richting van Rhijnvliet. x) Om 6.00 nam 3-III-2 R.A., op bevel van C.-4 R.I., het vliegveld Valkenburg gedurende enige tijd onder vuur, aangezien daarboven parachutes werden afge worpen en waargenomen werd dat op het veld pogingen werden ondernomen de Nederlandse vlag te hijsen, terwijl zich daar geen eigen troepen bevonden. Op last van C.-III Div. werden II-9 R.I., III-2 R.A. en II-6 R.A. (min 2) in de loop van de morgen aan het bevel van C.-4 R.I. onttrokken en moesten 1-9 R.I. en een bataljon van 4 R.I. beschikbaar blijven voor eventuele inzet op het pantserafweerfront. Het was dus wel duidelijk, dat geen acties van enige betekenis meer konden worden ingezet. C.-4 R.I. bracht C.-III-2 R.A. vóór diens vertrek dank voor de krachtige steun, die deze afdeling aan 4 R.I. had verleend. Omstreeks 14.00 marcheerde III-2 R.A. batterijsgewijze af naar Delft, waar de afdeling ter beschikking kwam van C.-I Div. Op 14 Mei beschikte C.-4 R.I. dus nog slechts over zijn eigen verzwakt regi ment (waarvan nog één bataljon ter beschikking moest blijven van C.-III Div.) 1-9 R.I. (dat eveneens gereed moest worden gehouden voor eventuele verplaat sing), 1-IV Dep.B.A. en één batterij 7 veld (2-II-6 R.A.). Van deze troepen bevonden zich 1-4 R.I., 1-IV Dep.B.A. en II-4 R.I. (min 2) in stelling in de lijn: zuidrand barakkenkamp Katwijk aan Zee-zuidrand Katwijk aan den Rijn, terwijl het zeer verzwakte III-4 R.I., waaraan 2-II-4 R.I. was toegevoegd, de duinrand tegenover het vliegveld weder bezet hield en de weg naar Wassenaar afsloot. 1-9 R.I. legerde in het Seminarium te Katwijk en 2-II-6 R.A. stond nog in stelling nabij de cantine. In de vroege morgen van die dag gelastte C.-I L.K. het uitvoeren van krachtige acties tegen Valkenburg, Albertushof, Rijksdorp en de Wassenaarse Slag. Naar aanleiding hiervan ontving C.-4 R.I. omstreeks 6.30 van C.-III Div. opdracht, een verkenning te doen uitvoeren in de richting van Albertushof en Rijksdorp, waarna C.-4 R.I. aan C.-I-4 R.I. opdroeg, een sectie onder een energiek officier daartoe uit te zenden. De aangewezen luitenant vertrok om 7.00 met een twintigtal vrijwilligeis van 3-1-4 R.I. Per man waren 20 patronen en enige handgranaten uitgereikt. Lichte mitrailleurs werden niet medegevoerd. De patrouille volgde de westzijde van het Aanvoerkanaal tot ter hoogte van de zuidwestpunt van het bedekte terrein van De Pan,' waarna zij in Z.O.richting oprukte. 328 x) Door dit vuur zijn een aantal burgers (mannen, vrouwen en kinderen) uit Valkenburg, die naar Zonneveld en de omgeving daarvan waren gevlucht, gewond geraakt. Van deze groep zijn elf personen aan hun verwondingen overleden.

NIMH | 1954 | | pagina 346