Om 9.30 bereikte zij de zuidpunt van het bosperceel, waarna werd overgegaan tot het doorzoeken van enige huizen. Vervolgens trok de sectie langs de landweg in Z.O. richting, vanwaar de Al- bertushof kon worden waargenomen. Een ogenblik later, vermoedelijk omstreeks 12.00, zag men artillerieprojectielen inslaan rondom het gebouw. x) Bij het kort daarna voorwaarts gaan, geraakte de sectie onder mitrailleurvuur, waardoor een onderofficier en een soldaat gewond werden De luitenant, commandant zag hierin aanleiding het dekking biedende terrein van De Pan weder op te zoeken, vanwaar in de loop van de middag de terugtocht naar de Watertoren werd aanvaard en rapport werd uitgebracht. Terwijl deze verkenningsactie tegen Albertushof plaats vond, speelde zich voor het front van II-4 R.I. te Katwijk aan den Rijn het volgende af. Omstreeks 7.00 vervoegde zich een deputatie uit de burgerij van Valkenburg bij de commandant van de voorste Nederlandse infanterie aan de kunstweg. Zij verzocht, tevens namens de Duitse commandant, toestemming voor de evacuatie van burgers, alsmede van gewonde militairen van beide zijden, aangezien de toe stand in het dorp voor deze categorieën onhoudbaar was geworden tengevolge van de artilleriebeschieting. C.-4 R.I., aan wie dit verzoek werd overgebracht, gaf het telefonisch door aan C.-III Div., die een nadere beslissing toezegde. In afwachting hiervan, gelastte C.-4 R.I., dat de intussen vóór de stelling aan gekomen groep burgers, die voortdurend in sterkte toenam, zich 500 m in de richting van Valkenburg moest terugtrekken, waaraan schoorvoetend gevolg werd gegeven. Omstreeks 9.00 bereikte C.-4 R.I. de beslissing van C.-I L.K., welke inhield, dat tegen de evacuatie der burgers geen bezwaar bestond, doch dat overigens niet in onderhandeling mocht worden getreden met de Duitse commandant, tenzij deze wenste te capituleren. De burgers kregen daarna toestemming om zich door de Nederlandse stellingen naar Katwijk aan den Rijn te begeven. Om 10.30 meldde zich een Duits onderofficier als parlementair, met verzoek een regeling te treffen voor de afvoer van gewonde militairen. Hem werd mede gedeeld, dat de evacuatie van deze categorie slechts plaats zou vinden wanneer de Duitse bezetting van Valkenburg capituleerde. Deze eis werd door de Duitse commandant afgewezen. Tussen 12.30 en 13.00 werd C.-4 R.I. telefonisch ontboden op de cp. van C.- III Div. te Oegstgeest (Warmondse weg), voor een bespreking over aanvalsacties tegen Valkenburg en Wassenaarse Slag. C.-4 R.I. verzocht een zijner bataljonscommandanten te mogen zenden, aan gezien hij zelf dodelijk vermoeid was. Dit toegestaan zijnde, verzocht hij C.-III-4 R.I. in zijn plaats te gaan, doch ook deze achtte zich daartoe niet in staat, zodat tenslotte C.-II-4 R.I. naar cp.-III Div. vertrok. 329 0 Albertushof werd tussen 11.00 en 13.00 onder vuur genomen door de 2e Sectie van 1 C.Mr. in stelling bij de samenkomst van Oostdorperweg en Hogeboomse weg (zie blz. 335).

NIMH | 1954 | | pagina 347