Aldaar waren tevens ontboden C.-II-l R.I., C.-10 Dep.Bat. en C.-III-6 R.A. Omstreeks 14.00 begon C.-III Div. met de bespreking van de uit te voeren aanval op het dorp Valkenburg, welke bespreking echter werd onderbroken door C.-I L.K., die telefonisch inlichtingen inwon omtrent de gelaste aanval op de Wassenaarse Slag en Rijksdorp. C.-III Div., die hiertegen nog slechts verkenningsopdrachten had verstrekt, concludeerde uit deze vraag, dat de aanval op deze objecten diende te prevaleren, zodat hij besloot deze eerst te regelen. Hij stelde daarop het volgende aanvalsplan vast (zie ook schets/kaart Nr. 21). Na een inleidende beschieting door een batterij van III-6 R.A. op Albertushof e.o., zou de infanterie dit object aanvallen en nemen. Daartoe moesten twee sectiën van II-l R.I., versterkt met een sectie pag., zich gereed stellen achter de Kas- wetering, tussen de Ruigelaan en de kunstweg langs Bellestein (beide wegen in begrepen), terwijl twee sectiën tirailleurs, een stuk pag. en een sectie mortieren van 4 R.I. een gereedstelling zouden innemen a cheval van de weg Katwijk aan den Rijn-Rijksdorp, ter hoogte van de weg naar het vliegveld. Na beëindiging van de inleidende beschieting zou de infanterie snel op rukken en de door de vijand bezette complexen tussen De Pan en Rijksdorp ver meesteren. Voor wat betreft het aandeel van 4 R.I. in dit aanvalsplan, diene het vol gende. C.-II-4 R.I. vertrok omstreeks 15.00 van de cp.-III Div. naar Katwijk aan den Rijn, waar hij C.-2-II-4 R.I. de opdracht mededeelde en hem met de uitvoering belastte. Overeengekomen werd, dat één tirailleursectie a cheval van de Wassenaarse weg en één door het duinterrein oost van het Aanvoerkanaal zou oprukken tot de lijn van gereedstelling. In die lijn zou worden gewacht tot de artilleriebeschie ting begon, hetgeen om 17.00 het geval zou zijn. Tijdens deze inleidende beschieting zou de rechtersectie voorwaarts gaan tot de zuidrand van het bosperceel De Pan, daar in stelling komen en de aanval van de linkersectie, die a cheval van de Wassenaarse weg naar Albertushof zou op rukken, door haar vuur steunen. De beide tirailleursectiën van 2-II-4 R.I. zouden tijdens de actie niet door hun eigen sectiecommandant worden gecommandeerd, maar door een luitenant en een vaandrig van 3-II-4 R.I. die hiervoor bijzonder geschikt werden geacht. De le Sectie van 4 C.Mr., in stelling in de zuidrand van Katwijk aan den Rijn nabij het tankstation, werd aan C.-2-II-4 R.I. toegevoegd. Welke sectie van 4 C.Pag. voor de actie werd aangewezen, is niet meer bekend. Omtrent de verdere uitvoering blijkt slechts, dat het detachement om 16.30 afmarcheerde uit de omgeving van de Watertoren, dat omstreeks 18.00 bevel werd ontvangen het vuren te staken, spoedig gevolgd door de opdracht naar Katwijk terug te keren, waarna bekend werd gemaakt dat de wapenen moesten worden neergelegd. 330

NIMH | 1954 | | pagina 348