Verder blijkt, dat de voor de actie aangewezen le Sectie van 4 C.Mr. niet verder is opgerukt dan de omgeving van de Watertoren, waar zij in verband met ont vangen mitrailleurvuur in stelling kwam. Zoals uit het vorenstaande blijkt, bleef de voorgenomen aanval op dorp Valken burg achterwege. In de namiddag omstreeks 15.00 wierp een Duits vliegtuig enige bommen op de zuidoostrand van Katwijk aan den Rijn in de nabijheid van de kalkzandsteen fabriek, welke bezet was door de le Sectie van 2-1-1 R.I. Enige tijd daarna werd uit het dorp Valkenburg vrij veel mitrailleurvuur ont vangen, waarin C.-4 R.I., die wellicht een Duitse uitval verwachtte, aanleiding zag 2-11-6 R.A. op te dragen, Valkenburg en later de boerderij Zonneveld onder vuur te nemen. Bovendien deed hij omstreeks 16.00 een stuk van de 3e Sectie van M.C.-II-4 R.I. verplaatsen naar de kalkzandsteenfabriek ter versterking van de le Sectie van 2-1-1 R.I., terwijl hij kort voor 17.00 de 3e Sectie van 4 C.Mr. de verlaten stelling van de le Sectie dezer compagnie bij het tankstation deed bezetten. Het vuur uit Valkenburg werd beantwoord door deze mortiersectie, alsmede door enige sectiën zware mitrailleurs van M.C.-II-4 R.I. en door pag. De vijand deed echter geen poging uit te breken. 1-9 R.I. werd op bevel van C.-III Div. tussen 15.00 en 17.00 gereed gemaakt voor de afmars en vertrok daarna met bestemming Oegstgeest. Omstreeks 18.00 werd overal het vuren gestaakt, aangezien C.-III Div. het neerleggen der wapenen had gelast. Gevechtsgroep 1 R.I. op 13 en 14 Mei Op 13 Mei 0.10 ontving C.-l R.I. de volgende opdracht van C.-III Div. 331 (Zie schets/kaart Nr. 21) „le. Het vermoeden bestaat, dat zich aan de Wassenaarsche Slag en aangrenzend duinterrein gewonden bevinden. 2e. III-l R.I. zal in den morgen van 13 Mei langs de Wassenaarsche Slag een verkenning doen verrichten teneinde vast te stellen of zich langs deze Slag en in het aangrenzend terrein ge wonden bevinden en zoo ja, deze doen vervoeren naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. 3e. Samenstelling van het detachement: een luitenant commandant, een arts, een sectie infanterie, zes wielrijders, een sectie pag. Twee ziekenauto's en het benoodigde materieel zullen door mijn zorg te Uwer beschikking worden gesteld om 7.30 bij den Deijl. 4e. Wijze van uitvoering: Het detachement verplaatst zich met kleine sprongen (100 a 150 m) langs de Wassenaarsche Slag; houd telkens halt en zend kleine patrouilles links en rechts het terrein in, om naar gewonden te zoeken. 5e. De verkenning wordt doorgezet tot aan het strand. De terugweg wordt eveneens sprongs gewijze afgelegd. 6e. Ik verwacht na terugkeer rapport op mijn cp." Vermoedelijk werd dit vuur afgegeven door de Duitsers in dorp Valkenburg.

NIMH | 1954 | | pagina 349