Vg.H. een uitval gedaan tegen het bos Staalduinen, waarin zich vijand had ge nesteld. Om 14.00 ontving C.-Vg.H. van de O.L.Z. opdracht, een pantserafweerfront te doen vormen in de lijn Watertoren (2 km Z.W. van Loosduinen) - Z.rand Loosduinen - Z.W.rand Wateringen - Den Hoorn - Z.rand Delft - Ruiven - Z. rand Pijnacker - Z.O.rand Zoetermeer/Zegwaard - Weipoort, naar het N. ver lengd tot en met de noordelijke Rijndijk. Toen C.-Vg.H., naar aanleiding hiervan, een schriftelijk bevel deed toekomen aan C.-I L.K., bleek dat deze reeds eerder mondelinge orders op het A.H.K. had ontvangen, welke reeds werden uitgevoerd. Een gevolg hiervan was, dat de door C.-Vg.H. bevolen actie tegen Overschie door C.-I L.K. was stopgezet, zonder dat C.-Vg.H. hieromtrent was ingelicht. Aangezien C.-Vg.H. grote waarde hechtte aan het herstellen van de verbinding met Rotterdam, gelastte hij in de namiddag, na een persoonlijk onderhoud met de O.L.Z.aan C.-I L.K. de actie tegen Overschie zo spoedig mogelijk uit te voeren. Om 11.00 wees C.-Vg.H. een detachement aan ter begeleiding van H.M. de Koningin naar Hoek van Holland, waar Zij scheep zou gaan naar Engeland. Uit Noord-Holland kwamen berichten omtrent het optreden van valscherm troepen aldaar, waarin C.-Vg.H. aanleiding zag de Hembrug te doen bezetten door een detachement infanterie. Des namiddags werd vernomen, dat de verdediging van de Afsluitdijk intact was en dat vijandelijke aanvallen met zware verliezen waren afgeslagen. In de avond van 13 Mei berichtte de O.L.Z., dat het Veldleger de Grebbelinie zou ontruimen en terugtrekken op het O.Fr.-Vg.H. In de nacht van 13 op 14 Mei besprak C.-Vg.H. met de O.L.Z. de maatregelen welke waren voorbereid voor een voorlopige bezetting van het N.Fr.-Vg.H. De O.L.Z. keurde deze goed. In de vroege morgen meldde C.-Groep Kil, dat hij de terugtocht achter het Spui had bevolen. De naar C.-Lt.Div. gezonden beoordelaar rapporteerde telefonisch, dat de Lt.Div. gevechtsvaardig was en tot het uitvoeren van opdrachten geheel in staat. De aanval tegen Overschie was zowel uit Delft als uit Rotterdam ingezet. Tegen de middag berichtte C.-I L.K., dat delen der III Div. gereed stonden voor de aanval op Valkenburg. Op dat moment vormde echter het neerleggen der wapens reeds een onderwerp van bespreking tussen de O.L.Z. en C.-Vg.H., zodat deze aanval niet werd uit gevoerd. 20 14 MEI Deze berichten bleken later onjuist te zijn.

NIMH | 1954 | | pagina 38