een opstelling in aan de zuidzijde van het pleintje voor de ingang. Alleen de linker sectie handhaafde zich dus nog op het vliegveld. 1) De verdere gang van zaken was als volgt. C.-middensectie en een aantal manschappen wisten, onder hevig vervolgend vuup het veld door de ingang te verlaten, waarna nog slechts enkelen de wal langs het Zwarte weggetje konden bereiken. Tijdens deze teruggaande beweging werden zware verliezen geleden. De luitenant, C.-middensectie, werd aan de voet gewond, kon niet verder en werd enige tijd later gevangen genomen. Zijn manschappen zagen grotendeels evenmin kans verder terug te gaan, zodat tenslotte slechts de gewonde C.C., een luitenant, sectiecommandant en een tiental manschappen achter de wal aan kwamen. De overigen vielen op het vliegveld of kort voor de ingang daarvan in Duitse handen. Intussen was de door C.-linkersectie uitgezonden patrouille, die veel tijd had verloren bij het overbruggen van de sloot, in het duinterrein west van het vliegveld verrast door de daar afgesprongen parachutisten en gevangen genomen. De sergeant, patrouiliecommandant, die enige tijd daarna dekking wilde zoeken tegen vuur en daardoor bij de valschermjagers de indruk vestigde dat hij wilde ontsnappen, werd door een van hen neergeschoten. 2) De valschermjagers bezetten vervolgens de wal aan de Z.W.zijde van het vlieg veld, vanwaar zij zowel de sectie op het vliegveld als de van het veld terugvloeiende manschappen onder vuur konden nemen. De groep achter de wal bij het Zwarte weggetje werd kort daarop in de rug be- vuurd, waardoor C.-22 Dep.C.B.T. dodelijk werd getroffen. Hij gaf het bevel over aan C.-middensectie en stierf spoedig daarna. C.-middensectie en de zich nog bij hem bevindende zeven manschappen zochten enige tijd later een goed heenkomen in O. en Z.richting, waarbij de meesten de wapens achterlieten of wegwierpen. De nog op het vliegveld onder leiding van de vaandrig, S.C., stand houdende sectie werd enige tijd later door de parachutisten, die de wal langs het Zwarte weggetje hadden beklommen, in de rug bevuurd. Deze sectie leed daardoor zware verliezen. Zij trachtte nog dekking te vinden achter barak G, maar ontving aldaar vuur van de op het vliegveld gelande troepen. Nadat zowel de vaandrig als een sergeant zwaar waren gewond, gaf de sectie zich aan de vijand over. 3) Hiermee was, vermoedelijk omstreeks 7.00, de laatste weerstand van 22 Dep. C.B.T. gebroken en het vliegveld in handen van de vijand. De compagnie, grotendeels bestaande uit dienstplichtigen, die slechts drie maanden onder de wapenen waren, had zeer zware offers gebracht. Op een totaal 34 1) Dat C.-22 Dep.C.B.T. bevel tot ontruiming van het vliegveld heeft gegeven, staat allerminst vast. Vermoedelijk is de ontruiming het gevolg geweest van het gedaalde moreel en gebrek aan krachtige leiding. 2) Hij is op 12 Mei aan de bekomen verwondingen overleden. 3) De sergeant is op 12 Mei aan de bekomen verwondingen overleden.

NIMH | 1954 | | pagina 52