dient echter te worden opgemerkt, dat een belangrijk deel der gevechtsopstellingen geheel onvoldoende beveiligd was tegen luchtbombardementen, zelfs met lichte scherfbommen. 3-III-R.Gr., versterkt met enige lichte mitrailleurs (zonder eigen bedienings manschappen) van de luchtvaartonderdelen, alsmede de 3e Sectie van M.C.-III- R.Gr., een en ander onder bevel van C.-3-III-R.Gr., bezette sinds 9 Mei 8.00 de opstellingen van het z.g. scherm. Dit scherm was weer onderverdeeld in de schermen „Hoornbrug", „Broek polder" en „Delft", elk bezet door een versterkte tirailleursectie. Scherm „Hoornbrug" vormde de Vlietafsluiting front west, van 300 m N.O. tot 600 m Z. van de Hoornbrug, en beschikte daartoe over de 3e Sectie en een zware mitrailleur. Scherm „Broekpolder" sloot zuidelijk daarbij aan en sloot de Vliet af over een lengte van ruim 1500 m. De hier ingezette 2e Sectie was zes lichte mitrailleurs sterk; bovendien was een zware mitrailleur, opgesteld 500 m O. van de Vliet in de polder, aan de sectie toegevoegd. Scherm „Delft", bezet door de le Sectie, maakte met haar vier lichte en één zware mitrailleur front naar Delft en beveiligde daardoor tevens de vliegtuigen, opgesteld langs de Insulindeweg. Tenslotte had de 4e Sectie (drie lichte mitrailleurs) tot taak de bij de wielerbaan opgestelde vliegtuigen te beveiligen. De gevechts-opstellingen waren op overeenkomstige wijze ingericht als die op het vliegveld. Uit de hier geschetste opstelling van het scherm blijkt, dat wel een zeer grote wissel werd getrokken op de karaktereigenschappen van de lagere commandanten, die immers vrijwel allen volkomen zelfstandig zouden moeten handelen. Noch de C.C., noch de S.Cn. zouden in staat zijn bij een vijandelijk optreden tijdig enige leiding te geven. 1-III-R.Gr. was om 2.30 uit Ypenburg afgemarcheerd naar de alarmkwartieren, nadat de C.C. de manschappen gewezen had op de ernst van de toestand. Om 3.15 legerde de le Sectie in de hoeve Loos, de 2e in de hoeve Ypenburg, de 3e in hangar 2 en de 4e Sectie in de Johannahoeve. De manschappen sliepen gekleed met de wapens in hun onmiddellijke nabijheid. Posten waren uitgezet. De C.C. bevond zich op de cp. van de B.C. op het vliegveld. Er dient op te worden gewezen, dat de taak van deze compagnie als bataljons reserve niet inhield een verdedigend optreden ter plaatse, zodat de aanvankelijk in verband met een vroeger plan vervaardigde gevechtsopstellingen bij de alarm kwartieren waren geslecht. Een zwak punt was bovendien, dat tussen de C.C. en de S.Cn. geen telefonische verbinding bestond, terwijl aan de S.Cn. niet was medegedeeld in hoeverre door hen, bij het intreden van de oorlogstoestand, al of niet uitvoering moest worden gegeven aan de vredesopdracht tot aflossing van het scherm om 8.00. 38

NIMH | 1954 | | pagina 56