Dit eigenmachtige optreden van de S.C., waardoor voor de uitvoering van de aan scherm Delft opgedragen taak nog slechts beschikbaar bleven de aan hun lot overgelaten groepen oost van de Vliet en bij viaduct Brasserskade, alsmede de zware mitrailleur bij de wegenvork, komt in een eigenaardig licht te staan, wanneer wij in het verslag van C.-3-III-R.Gr. lezen, dat valschermtroepen werden uit geworpen boven de Broekpolder en „een hele zwerm hoven de Rijksweg in de richting van het scherm Delft". Aannemende, dat C.-scherm Delft zulks óók heeft waargenomen, dan zou het aan binden van de strijd met deze valschermtroepen, die Ypenburg rechtstreeks bedreig den, belangrijk meer zin hebben gehad dan de gevoerde actie west van de Vliet. De uitstekend bewapende valschermtroepen zijn er in geslaagd de groep aan de Vliet en de zware mitrailleurbediening aan de wegenvork onschadelijk te maken en rukten daarna op langs de kunstweg naar Ypenburg, daarbij de gemaakte ge vangenen meevoerende. De groepen van scherm Broekpolder aan de Vliet werden vooral bedreigd door de parachutisten, die in de polder tussen de Vliet en de rijksweg waren geland. Aangezien de gevechtsdekkingen zodanig waren ingericht, dat daaruit alleen vuur kon worden gebracht op en west van de Vliet, welk water slechts door enkele vijandelijke groepjes werd overgestoken, moest de strijd in hoofdzaak ongedekt worden gevoerd. Onder achterlating van een aantal gevangenen, die door de vijand werden mede gevoerd in de richting van het vliegveld, zijn alle groepen in de loop van de morgen teruggevloeid naar de Hoornbrug. Gesneuvelden waren niet te betreuren. Enige manschappen werden gewond. De tot het scherm behorende zware mitrailleur schijnt geruime tijd met goed gevolg de vuurstrijd met de parachutisten te hebben gevoerd, tot omsingeling en overgave volgden. De sectie bij de wielerbaan is onder invloed van geruchten omtrent in haar richting oprukkende parachutisten, op bevel van de C.C. teruggenomen naar het scherm Hoornbrug. Dit scherm, dat bedoeld was als beveiliging front west en noord, moest thans onder bedreiging uit zuidelijke richting haar front 180° wijzigen. Het trad aan vankelijk geheel defensief op en heeft daardoor geen directe invloed uitgeoefend op de vijandelijke actie tegen Ypenburg. Voor wat betreft het optreden van de bataljonsreserve (1-III-R.Gr.) is het volgende bekend. De le Sectie, gelegerd in de boerderij Loos, werd reeds spoedig na aankomst aldaar verontrust door het geluid der vele overkomende vliegtuigen. Toen deze lager kwamen en het Nederlandse afweervuur inzette, begaven velen zich naar buiten, waar ook de luitenant S.C. zich reeds bevond. Het daarna volgende bom bardement op het vliegveld veroorzaakte een paniekstemming, welke nog werd vergroot toen van het veld gevluchte manschappen van de gronddienst der lucht strijdkrachten, waaronder enige gewonden, bij de boerderij aankwamen. 44

NIMH | 1954 | | pagina 62