De S.C. deed onvoldoende moeite om de manschappen bijeen te houden en zijn gezag te handhaven, en in korte tijd was zijn sectie uiteengevallen in kleine groep jes, die de polder invluchtten. Volgens diens verslag, heeft de S.C. opdracht ge geven, verspreid in de richting van de Vliet te gaan, aangezien zich aldaar gevechts dekkingen bevonden. De practijk is geweest, dat de S.C. en een gering aantal manschappen de Vliet bereikten tussen Zorg en Vlijt en 's-Gravenmade, en de rest der sectie, volkomen opgelost, terugvloeide in de richting van de Hoornbrug. De C.C. werd omtrent dit eigenmachtige verlaten van de boerderij Loos niet ingelicht. Bij de 2e Sectie (Hoeve Ypenburg) ging het niet beter. Toen het bombardement aanving, liet de luitenant S.C. zijn manschappen dekking zoeken onder de bomen bij de hoeve, vanwaar later in noordelijke richting werd teruggegaan tot in het bosperceeltje bij Zuidhoorn. Hier geraakte de sectie vermengd met een groot aantal manschappen, in hoofdzaak van het niet strijdend gedeelte, die van het vliegveld waren weggevlucht en eveneens in dit bosje dekking zochten. Toen in N.O.richting neerkomende valschermjagers werden waarge nomen, zag de S.C. hierin aanleiding terug te trekken naar de Hoornbrug. Ook van deze eigenmachtige verlating van de aangewezen opstellingsplaats bleef de C.C. onkundig. C.-3e Sectie (hangar 2) kreeg zeer kort voor de aanvang van het bombardement bezoek van zijn C.C., die hem de raad gaf, bij een eventueel bombardement van het vliegveld de hangar te ontruimen en dekking te zoeken in het open veld. Toen dan ook vlak daarop de eerste bommen vielen, werd deze raad opgevolgd, waardoor echter het verband in de sectie geheel verloren ging en al spoedig een algemene vlucht in noordelijke richting volgde. De sergeant S.C. bereikte met één groep de hoeve Ypenburg, waarheen ook de luitenant van 2-III-R.Gr. (C.-N.W.front) met een aantal manschappen was teruggetrokken. De beide andere groepen bereikten ten slotte de Hoornbrug. De C.C. bleef van een en ander onkundig. De 4e Sectie (Johannahoeve) bleef tijdens het bombardement ter plaatse. Toen echter oost van de Postenkade parachutisten neerkwamen, zag de sergeant S.C. daarin aanleiding de hoeve te verlaten en langs de Molentocht terug te trekken op het scherm Hoornbrug, waar de sectie aansloot bij de zich daar bevindende eigen troepen. De S.C. meende deze handelwijze te kunnen motiveren door te verklaren, dat het onmogelijk zou zijn geweest zich bij de Johannahoeve, waar zich geen gevechts dekkingen bevonden, te handhaven en dat dit bovendien niet tot zijn taak be hoorde. J) De C.C. werd niet ingelicht. Zo zien wij dus, dat reeds kort na het begin van het bombardement alle sectiën 45 1) Vergelijk in dit verband het hierna behandelde optreden van de Duitse parachutisten, die de Johannahoeve bezetten en deze geruime tijd in handen wisten te houden.

NIMH | 1954 | | pagina 63