daartoe hun dekkingen zouden moeten verlaten en bovendien de lichte mitrailleurs grotendeels defect waren geraakt. Daarbij kwam nog dat in de rug vuur werd ontvangen. Hij begaf zich met zijn ordonnans in de richting van het hoofdgebouw met de bedoeling de hulp in te roepen van de bezetting op het N.W.front, zag de haken- kruisvlag hijsen, geraakte onder mitrailleurvuur en trok haastig terug op zijn cp. Kort daarna grepen de Duitsers het Z.W.front uit de richting van het hoofd gebouw aan. Achtereenvolgens werden de verschillende gevechtsopstellingen en schuilplaat sen omringd en de verdedigers onder bedreiging met handgranaten en automa tische pistolen tot overgave gedwongen. Allen werden daarop afgevoerd naar de gebouwen nabij de hoofdingang. Merkwaardig is, dat het gebeurde in en om het hoofdgebouw aanvankelijk niet is bemerkt door de Nederlandse verdedigers op het N.W.front. Kort voor 7.15 begaf de plv. C.-M.C. zich op last van zijn C.C. naar de cp. van de B.C., teneinde verslag uit te brengen omtrent de toestand. Bij aankomst aldaar constateerde hij de aanwezigheid van Duitsers, waarop hij terugkeerde en met medewerking van C.- a/2E.Paw., enig luchtvaartpersoneel en een paar huzaren, een opstelling deed innemen front Z.W. ter hoogte van de noordelijke cantine. Enige tijd daarna naderde een kleine afdeling Duitsers, voorafgegaan door een aantal Nederlandse krijgsgevangenen, waaronder C.-l-III-R.Gr. Het vuur werd verrassend geopend, waardoor enige Duitsers en krijgsgevangenen getroffen werden en grote verwarring ontstond. C.-l-III-R.Gr., hoewel licht gewond, wist zich in vrijheid te stellen en zich bij de Nederlanders aan te sluiten, waarna hij zich naar de Hoornbrug begaf. Dit energieke optreden van plv. C.-M.C. en zijn weinige getrouwen had ten gevolge, dat de vijand voorlopig geen pogingen deed de N.W.zijde van het veld geheel te bezetten, zodat de zich hier bevindende zwakke Nederlandse verdedigers zich ter plaatse konden handhaven. Het verdere optreden van dit moedige troepje zal bij de beschrijving van de herovering van het vliegveld nader ter sprake komen. De verdedigers van het vliegveld hadden, tot het tijdstip waarop de B.C. tot het neerleggen der wapens besloot, een officier, twee onderofficieren en een tiental korporaals en manschappen aan gesneuvelden verloren. d. DE VERDEDIGING EN HET VERLOREN GAAN VAN HET VLIEGVELD VALKENBURG Het vliegveld Valkenburg, gelegen op een afstand van ongeveer 900 m Z.W. van het gelijknamige dorp, was in de Meidagen van 1940 feitelijk nog in aanbouw. Het N.O.deel, groot 600 bij 1000 m, was gereed, hoewel de bodem nog te slap was voor normaal gebruik. Er was op gerekend, dat dit gedeelte omstreeks 1 Juli 49 (Zie schets/'kaart Nr. 4)

NIMH | 1954 | | pagina 67