De bevelen daartoe werden tussen 6.00 en 11.00 gegeven. 3 R.H. (min 1 en 2), gelegerd te Haarlem, kreeg opdracht zich naar 's-Graven- hage te verplaatsen en wel met St., 3 en 4 naar het Malieveld en 5 en 6 naar het Haagse Bos, waar deze twee eskadrons ter beschikking zouden komen van C.- Vg.H. Na het telefonische overleg met C.-Vg.H. om 6.00 nam C.-I L.K. de volgende maatregelen. C.-I Div. kreeg opdracht naar de vliegvelden Ockenburg en Ypenburg op te rukken en deze zo nodig te heroveren. Voor wat betreft Ockenburg, werd kort na het geven van het bevel na telefonisch overleg met C.-I Div. besloten, dat delen van R.Gr. uit het N.O. en I-R.J. uit het Z.W. naar het vliegveld zouden oprukken. I-R.J. trad daartoe onder bevel van C.-R.Gr. C.-III Div. ontving bevel de vijand rondom het vliegveld Valkenburg aan te grijpen en zich in het bezit van het veld te stellen. 4 R.I. en III-2 R.A. kwamen onder bevel van C.-III Div. Om 10.00 vond op het St.K.-Vg.H. een bespreking plaats tussen C.-Vg.H. en C.-I L.K. Op dat ogenblik was bekend, dat de drie genoemde vliegvelden in handen van de vijand waren geraakt, dat de van Nederlandse zijde ingezette acties niet tot her overing hadden geleid, maar dat de vijand, dank zij de getroffen maatregelen ter afsluiting van de toegangen tot 's-Gravenhage, er tot nu toe niet in was geslaagd de stad binnen te dringen. Er werd besloten, dat C.-I Div. de aanval op vliegveld Ypenburg persoonlijk zou leiden en dat alle reeds daartegen ingezette onderdelen onder zijn bevel zouden worden gesteld. Tevens werd beslist, dat de aanvallen ter herovering van de drie vliegvelden zouden worden ingeleid door een beschieting met de beschikbare artillerie, ten einde het verder landen van vijandelijke vliegtuigen te beletten. 2) Wij menen met bovenstaand overzicht van de op 10 Mei getroffen maatregelen voorlopig te kunnen volstaan. Bij de hierna volgende beschrijvingen van de ver schillende op die dag gevoerde acties zal worden getracht de overige, hier nog niet vermelde bevelen en aanwijzingen van C.-Vg.H. en C.-I L.K., in het juiste verband naar voren te brengen. 59 0 Of dit is geschied op verzoek of na overleg met C.-Vg.H. is niet bekend. 1, 2-3 R.H. (bereden eskadrons) waren resp. bij 1 R.H. en 4 R.H. gedetacheerd. 2) 1-2 R.A. was reeds om 7.00, op verzoek van C.-R.Gr. aan C.-I Div., ter beschikking gesteld van eerstgenoemde commandant voor de aanval op Ockenburg; III-2 R.A. verleende reeds steun aan 4 R.I. bij de aanval op vliegveld Valkenburg, en II-2 R.A. had om 7.00 reeds opdracht ontvangen zich te verplaatsen naar Rijswijk, teneinde de aanval op Ypenburg te steunen.

NIMH | 1954 | | pagina 77