b. DE STRIJD RONDOM LOOSDUINEN EN OCKENBURG EN DE HEROVERING VAN HET VLIEGVELD In Loosduinen, op zeer korte afstand 1000 m) van het vliegveld Ockenburg, legerden St.-R.Gr., 47 C.Pag., 47 C.Mr., 47 Bt. 6 veld en 1 M.C., terwijl I, II- R.Gr. en 13 M.C. ondergebracht waren in gebouwen ter weerszijden van de Sportlaan, ten minste 2000 m verwijderd van het vliegveld. Er waren voor de nacht van 9 op 10 Mei geen bijzondere veiligheidsmaatregelen gelast. Afgezien van het personeel van dienst op de diverse bureaux en de posten bij de kazernementen, was ieder dus normaal te ruste gegaan. Het optreden van de Nederlandse luchtdoelartillerie tegen de vliegtuigen, het welk omstreeks 4.00 bij het aanbreken van de dag in kracht toenam, deed velen ontwaken en zich afvragen wat dat te betekenen had. Enige commandanten, die in hun kwartier over een telefoon beschikten, belden de officier van dienst op de regiments-commandopost te Loosduinen op, doch deze bleek niet over nadere gegevens te beschikken. Omstreeks 4.15 arriveerde de kapitein-adjudant van het R.Gr. op de commando post bij de W.S.M.garage. Hij gaf allereerst de nodige bevelen voor het alarmeren van de onderdelen van het regiment. Terwijl men hier nog mee bezig was, kwam omstreeks 4.30 het alarmbevel van C.-I Div., zonder nadere aanwijzingen omtrent de taak der divisie, zodat voorlopig nog niets er op wees dat de verplaatsing naar het oosten afgelast zou zijn. Toen omstreeks 4.50 het afwerpen van parachutisten nabij het vliegveld werd waargenomen en gemeld op cp.-R.Gr., achtte de kapitein-adjudant een onverwijld optreden daartegen gebiedend noodzakelijk en gaf hij daarom aan verschillende officieren, die op de cp. inlichtingen kwamen vragen, dan wel bij hun aantredend onderdeel werden aangetroffen, opdracht, zoveel mogelijk manschappen, gewapend met geweer of karabijn, te verzamelen, daarmede met spoed naar het vliegveld op te rukken en de parachutisten onschadelijk te maken. Intussen was ook de majoor, wd.C.-R.Gr. op de cp. aangekomen. Deze stemde in met de reeds verstrekte orders en voegde daaraan nog enige toe voor C.-II-R.Gr. (zie hierna). Tot goed begrip van het hierna volgende dient men wel te beseffen, dat de „orders" van de regiments-adjudant in feite slechts bestonden uit een spontane, onder de drang der omstandigheden geuite noodkreet: snel naar Ockenburg! Grijpt de parachutisten aan en belet tot elke prijs hun oprukken naar Den Haag of Loosduinen! Hoe bij de verschillende onderdelen aanvankelijk op deze kreet werd gereageerd, zal hieronder in het kort worden vermeld. 47 C.Pag. Dit onderdeel was omstreeks 4.10 op initiatief van de C.C. gealarmeerd. 60 (Zie schets/kaarten Nrs. 1, 2 en 5) x) C.-R.Gr. was reeds enige tijd wegens ziekte verhinderd het commando te voeren.

NIMH | 1954 | | pagina 78