der verliezen de verffabriek aan de Kijkduinse straat, hoek Lisztstraat, waar toen juist 47 Bt. 6 veld aankwam (ffi 6.00). Twee stukken pag. bleven daar achter en kwamen opnieuw in stelling. De C.C. en de andere twee stukken gingen terug naar de W.S.M.garage. 47 C.Mr. De compagnie werd omstreeks 4.30 gealarmeerd en kort na 5.00 rukten de C.C., één luitenant, enige onderofficieren en ongeveer vijf en dertig man zonder mor tieren, in twee groepen langs de Kijkduinse straat op in de richting van het vlieg veld. 2) In verband met het dreigende gevaar voor mitrailleurvuur uit de laagvliegende Duitse toestellen, werd de weg verlaten en dekking gezocht in de tuinderijen tussen Kijkduinse straat en Laan van Meerdervoort. De uitsluitend met pistool bewapende manschappen (nummers 1, 2 en 3), gingen grotendeels al spoedig terug naar Loosduinen om de mortieren in orde te brengen. De overigen bereikten een punt zuid van de samenkomst van Laan van Meerder voort en Kijkduinse straat, waar stelling werd genomen front naar het vliegveld. Nadat enig vijandelijk mortiervuur was ontvangen en de geweerdragenden hadden gevuurd op dalende vliegtuigen en op vermeende vijand bij het Zwarte weggetje, werd omstreeks 6.00 de terugtocht naar Loosduinen aanvaard. 3) Verliezen waren niet geleden. Het optreden van 47 C.Mr. bij de gevechten in Loosduinen zal hierna worden behandeld. St.-R.Gr. Een 80 a 90 man, in hoofdzaak van de Vbd.A. en de regimentspatrouille, maar waaronder ook administratief personeel, militaire werklieden en muzikanten van de K.M.K., vertrokken op bevel van de kapitein-adjudant, enige tijd na de afmars van 47 C.Mr., eveneens langs de Kijkduinse straat naar Ockenburg. Er vormde zich een aantal groepen, die elk voor zich, zonder enig onderling verband, op rukten. Tijdens deze verplaatsing werd uit een portiekwoning op C.-Vbd.A. gevuurd. 4) Met uitzondering van de eerst afgemarcheerde groep ter sterkte van 20 a 25 man onder C.-Optische seinsectie, welke stelling nam aan de zuidzijde van het Pieter de Hooghplein, verlieten alle andere groepen de Kijkduinse straat en verplaatsten zij zich door de tuinderijen oost daarvan in de richting van de Laan van Meerder voort. Het verband geraakte verloren en een aantal manschappen kwam terecht bij de opstelling van 47 C.Mr. 62 0 Zie omtrent het optreden dezer stukken bij 47 Bt.6 veld de hierna volgende beschrijving van de gevechten in Loosduinen. 2) Het grootste deel der compagnie was dus nog niet gereed om uit te rukken. Van de achter geblevenen schijnt een aantal later te zijn gevolgd, samen met personeel van St.-R.Gr. 3) Volgens de C.C. geschiedde dit na aankomst van 1-II-R.Gr. (min twee Sn) met de bedoeling de mortieren op te halen. De aanwezige luitenant verklaart, met zijn groep te zijn teruggegaan wegens gevaar voor afsnijding; 1-II-R.Gr. heeft hij niet opgemerkt. 4) Volgens C.-Vbd.A. loste een burger, die zich bevond in een erker op de eerste etage, 2 a 3 schoten met een revolver of pistool. Deze melding is door een luitenant van de Vbd.A. bevestigd.

NIMH | 1954 | | pagina 80