C.-Vbd.A. zelf trok met een luitenant en een twintigtal manschappen door tot op geringe afstand vain de Laan van Meerdervoort, waar contact werd verkregen met de oprukkende sectiën van 1-II-R.Gr. (zie hierna). Hij zag hierin aanleiding, terug te gaan naar Loosduinen en nadere orders te vragen aan C.-R.Gr. Aangezien de luitenant, C.-Telefoonsectie zich niet meer in zijn nabijheid be vond, gaf hij het bevel over aan de enige aanwezige sergeant, met opdracht, ter plaatse te blijven tot hem nadere orders zouden worden verstrekt. C.-Vbd.A. vertrok daarna met een tweetal manschappen naar cp.-C.R.-Gr., waar hij omstreeks 8.00 aankwam. C.-R.Gr. droeg hem op, de Vbd.A. te laten verzamelen, een officier met een deel zijner manschappen achter te laten ter afsluiting van de Stationsweg, en met de rest af te marcheren naar de Mient, waarheen de cp. van C.-R.Gr. zou worden verplaatst. 1 M.C. Uit de dikwijls volkomen tegenstrijdige verklaringen, welke door verschillende officieren, onderofficieren en manschappen zijn afgelegd, valt het volgende, als de meest waarschijnlijke gang van zaken bij dit onderdeel af te leiden. De compagnie werd tussen 4.00 en 5.00 gealarmeerd. Omstreeks laatstgenoemd tijdstip werd bericht ontvangen omtrent de landing van parachutisten nabij vliegveld Ockenburg. Dit bericht werd door de enige aanwezige officier (de C.C. noch diens plaatsvervanger was reeds aangekomen) telefonisch doorgegeven aan C.-I Div., waarop, bij monde van een kapitein van de divisiestaf, opdracht werd gegeven, onmiddellijk ter hulpverlening naar het vlieg veld te gaan. Terwijl het hierbedoelde telefoongesprek plaats vond, was een luitenant van St.-R.Gr. bij de compagnie aangekomen. Deze liet namens C.-R.Gr. weten, dat 1 M.C. met spoed moest oprukken naar het vliegveld en dat de C.C. zich moest vervoegen bij C.-R.Gr. tot het ontvangen van nadere opdrachten. 2) Aangezien de compagnie nog niet voor de afmars gereed was en de luitenant van St.-R.Gr. een zeer spoedig ingrijpen op Ockenburg noodzakelijk achtte, droeg deze een vijftal manschappen op, 2 mitrailleurs met toebehoren in een vrachtauto te laden, waarna hij met dit personeel en materieel afreed langs de Kijkduinse straat naar het Zwarte weggetje, waar hij één stuk in stelling deed komen. Enige tijd na het vertrek van deze vrachtauto deed de luitenant, S.C. van 1 M.C. de overige reeds gereed zijnde stukken in de looppas afmarcheren naar het vlieg veld Ockenburg. Hij zelf ging per rijwiel vooruit tot het Pieter de Hooghplein. Toen de stukken daar aankwamen, stuurde hij „ongeveer de helft van de com pagnie onder sergeanten in westelijke richting met opdracht vanuit het terrein 63 Het verzamelen van het personeel der Vbd.A. kostte zeer veel moeite en tijd. Kader en man schappen waren in talrijke groepjes opgelost, die deels in de tuinderijen, deels in huizen aan de Kijkduinse straat dekking hadden gezocht. Eerst in de loop van de middag kwamen de manschappen druppelsgewijze bij de nieuwe cp. aan. 2) Door C.-I Div. was de Comp. intussen onder bevel gesteld van C.-R.Gr.

NIMH | 1954 | | pagina 81